• 2010-08-07

Kino amerykańskie w Iluzjonie

Od 12 sierpnia 2010 roku w cyklu Reżyserzy kina światowego Kino Iluzjon w Warszawie zabierze widzów w podróż do Ameryki widzianej oczami Mike’a Nicholsa.

"Kto się boi Virginii Woolf?", reż. Mike Nichols

Ten znakomity reżyser rozpoczynał swą karierę na początku lat 60. XX w. wystawiając na Broadway’u sztukę Neila Simona Boso w parku z Robertem Redfordem w roli głównej, za którą otrzymał teatralny odpowiednik Oscara – nagrodę Tony.

Szybko nawiązał jednak romans z X Muzą, by już w 1966 roku debiutować na srebrnym ekranie adaptacją głośniej sztuki Edwarda Albeego Kto się boi Virginii Woolf? z małżeńskim duetem Elizabeth Taylor – Richard Burton w rolach głównych. Film ten zdobył 5 Oscarów.

Nie mniejszym sukcesem może pochwalić się drugi film Nicholsa – Absolwent, który przyniósł mu Oscara za reżyserię. Oba filmy będzie można zobaczyć w Iluzjonie, a oprócz nich okrzyknięty mianem Księgi Miłości XX wieku – Porozmawiajmy o kobietach z doskonałą kreacją Jacka Nicholsona oraz zabawną komedię sytuacyjną – Pracująca dziewczyna z Melanie Griffith i Harrisonem Fordem w rolach głównych.

Wciąż trwa filmowa podróż do Nowego Jorku. Od 1 sierpnia w 23 odsłonach z cyklu Zdarzyło się w Nowym Jorku przedstawiane jest zarówno grzeszne oblicze metropolii owładniętej przez przestępczy półświatek w Dawno temu w Ameryce Sergia Leone, Cotton club Francisa Forda Coppoli czy Serpico Sidneya Lumeta, jak i oblicze romantyczne i pełne miłości w Zakochanym Nowym Jorku (r. Natalie Portman, Yvan Attal, Brett Ratner i inni), Boso w parku Gena Saksa z genialnymi rolami Jane Fondy i Roberta Redforda czy Niedzieli w Nowym Jorku (r. Peter Tewksbury). Ulicami Manhattanu oprowadzi widzów Woody Allen, a New York by night pokaże Robert De Niro w Taksówkarzu.

Kino amerykańskie w Iluzjonie
1 – 31 sierpnia 2010
Kino Iluzjon
Biblioteka Narodowa
Warszawa, Al. Niepodległości 213, wejście A

Dodaj komentarz