• 2010-08-05

Ostatnie dni z Mediatorami

Już tylko do końca tego tygodnia (8 sierpnia 2010 roku) zobaczyć można wystawę Mediatorzy organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Magnus Bjerk, The inside of the outside of the inside/Wnętrze zewnętrza wnętrza, 2004-2009

Magnus Bjerk, The inside of the outside of the inside/Wnętrze zewnętrza wnętrza, 2004-2009

Prace 21. współczesnych artystów z czterech kontynentów po raz pierwszy w historii Muzeum prezentowane są w specjalnie do tego celu zbudowanym 2-piętrowym kontenerowym budynku, który stanął przed bramą główną MNW. Zaanektowana do celów ekspozycyjnych dodatkowa przestrzeń buduje metaforyczny pomost pomiędzy współczesnością a przeszłością zamkniętą w galeriach i magazynach Muzeum Narodowego. Kontenerowy budynek zyskuje wymiar łącznika pomiędzy rzeczywistością ulicy a przestrzenią muzeum.

Ekspozycja ma charakter intermedialny i wielokulturowy. Prezentowane na wystawie instalacje i prace wideo oscylują wokół aktualnych kwestii społeczno-politycznych, jak np. sprzeciw wobec indoktrynacji i inwigilacji, poszukiwanie tożsamości, potrzeba miłości i akceptacji. Kurator, Tomasz Wendland, zaprosił do współpracy m.in. Marie Jo Lafontaine z Belgii, Richarda T Waltera z USA, Jaana Toomika z Estonii, Hye Rim Lee z Korei, Jarosława Kozłowskiego z Poznania, Miao Xiaochun z Chin, Freda Wilsona z Anglii czy Braco Dimitijevica z Chorwacji. Warszawska wystawa Mediatorzy, włączając się w ideę dialogu kultur, sztuk i przestrzeni zapowiada poznańskie Mediations Biennale, które rozpocznie się 4 września 2010 r.

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny, w ramach którego 8 sierpnia o godz. 14.00 odbędzie się ostatnie już spotkanie pt. Niedziela na wystawie Mediatorzy – Wszystko może się zdarzyć oraz ostatnie warsztaty dla dzieci związane z wystawą:

· 8 sierpnia 2010r., godz. 14.00 – spotkania dla dorosłych pt. Wszystko może się zdarzyć

Ideą spotkań na wystawie jest oswojenie publiczności ze sztuką współczesną, pokazanie że ma ona bardzo wiele do powiedzenia o świecie, o nas samych, naszym ciele i duszach. Zobaczymy jak współczesny artysta uwolnił sztukę z ograniczeń, odrzucił tradycyjne środki wyrazu, aby zintensyfikować oddziaływanie dzieła sztuki na widza.

Obowiązuje bilet wstępu na wystawę. Czas trwania: ok. 60 minut.

· 8 sierpnia 2010 r. – warsztaty dla dzieci pt. Sztuka współczesna – scena pierwsza, ujęcie pierwsze, akcja!

Podczas warsztatów dzieci poprzez zabawę i rozmowę odkryją, czym jest sztuka współczesna, zobaczą dzieła o charakterze intermedialnym i poznają techniki pracy współczesnych artystów. Następnie każde dziecko stworzy pracę będącą komentarzem do wybranego dzieła prezentowanego na wystawie Mediatorzy.

Dodaj komentarz