• 2010-08-03

Krajobraz podniebny

9 sierpnia 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się wernisaż wystawy Krajobraz podniebny. Wystawa prezentuje zbiór fotografii o tematyce lotniczej autorstwa  Tomasza Pacana. Wystawa składa się z ponad 36 fotografii, stylizacją nawiązujących do kadrów z filmów.

"Krajobraz podniebny", fot. Tomasz Pacan

To kolejna wystawa tego autora o tematyce lotniczej, która zawładnęła jego światem i zdominowała twórczość. Choć ten sam autor, choć to samo lotnictwo, jednak nie jest to druga część pierwszego cyklu pt. Samoloty moje spojrzenie. Poprzez zastosowanie nowego sposobu kadrowania, autor uzyskał inną perspektywę, co daje nowe spojrzenie na jego lotnicze fotografie i estetyczne doznania w ich oglądaniu.

Intuicyjna pewność pozwala mu na szybkie wyraziste podejmowanie decyzji. Chwyta to co godne uwagi, czyniąc obraz przejrzysty, posiadający matematyczny porządek, kompozycyjny ład. Unika sztywnej symetrii, tworzy zgrabną i zrównoważoną całość w zakresie tonów jak i kształtów. Mniejszą wyraźnie zarysowaną płaszczyznę samolotu równoważy większą, ale lżejszą optycznie grupą śladów linearnych. Aby zachować równowagę kształtów, pokaźną sylwetę obiektu umieszcza przy jednej krawędzi kadru, pozostałe mniejsze elementy po przeciwnej stronie. (Tomasz Czarnecki)

Tomasz Pacan urodził się 14 marca 1969 roku w Kielcach. Jest inżynierem budownictwa lądowego praktykującym w zawodzie od bez mała 15 lat. Fotograficznie realizuje się od dekady, od trzech lat jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego.

Zafascynowany fotografią lotniczą i reportażową, w sposób bezbłędny fotografuje ruch, lot i przestrzeń. Był uczestnik wielu plenerów i wystaw, autorem albumów Samoloty moje spojrzenie (2007), Krajobraz podniebny (2009).

Krajobraz podniebny
9 – 31 sierpnia 2010
wernisaż: 9 sierpnia 2010, godz. 18.00
Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dodaj komentarz