• 2010-08-02

Dokumenty na Dwóch Brzegach

W ramach trwającego od 31 lipca  IV. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywającego się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą festiwalowi goście mają szansę zobaczyć autorski wybór najlepszych dokumentów pełnometrażowych z ostatniego sezonu.

Plakat festiwalowy

Plakat festiwalowy

Dzięki współpracy z Hagi Film na Dwóch Brzegach odbędzie się premiera Waste Land – Śmietnisko Lucy Walker. Słynny artysta Vik Muniz wyrusza w podróż z Brooklynu do ojczystej Brazylii i największego na świecie wysypiska śmieci Jardim Gramacho na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu Muniz snuje opowieść o ludzkiej desperacji i poczuciu godności, udowadniając, że sztuka ma moc niesienia zmian.

W ramach festiwalu odbędzie się również jedyny w Polsce pokaz filmu Hotel Paradise, obraz ludzi nie mających nic i szczęśliwych. Autorka filmu Sofia Tzavella będzie gościem festiwalu.

Dokument Tamry Davis Basquiat, promienne dziecko to hołd złożony malarzowi i jednocześnie przyjacielowi autorki. Tytułowy Basquiat borykał się z rasizmem i niezrozumieniem. Słowa i prace artysty najdobitniej pokazują magię artysty i człowieka. Dokument ma na swoim koncie nominację do Nagrody Jury w Sundance. Na Dwóch Brzegach ciekawie prezentuje się w kontekście fabuły Juliana Schnabla Basquiat, którą na Dwóch Brzegach będzie stanowić część retrospektywy Lecha Majewskiego.

Henri-Georges Clouzot pozwolił, aby jego filmowy geniusz działał swobodnie a Romy Schneider nigdy nie była tak piękna i hipnotyczna, jak w obrazie Serge’a Bromberga i Ruxandry M. Annoniera Inferno. Dokument opowiada niezwykłą historię o wyjątkowym filmie z szaleństwem i zazdrością w tle.

Poszukiwanie tożsamości, szalona żonglerka ciałem, które staje się płaszczyzną buntu wobec tradycyjnie pojmowanej seksualności pokazuje Dzi Croquettes (Tatiana Issa, Raphael Alvarez). Brazylijska grupa teatralna łamie cielesne tabu lat 70. i 80, czyniąc z niego narzędzie konfrontacji z dyktaturą brazylijskiego rządu. Amerykańska premiera filmu miała miejsce w lipcu w Museum of Modern Art w NYC, polska odbędzie się również w galerii, bo w Art Kinie w Synagodze w Kazimierzu Dolnym na Dwóch Brzegach, w tym samym miejscu i też z Brazylii Grupo Corpo – dokument o grupie baletowej zachwycającej stylem tańca i zycia.

W ramach sekcji Dokument będzie można zobaczyć m.in. Życie jest gdzie indziej (reż. Kaleo La Belle) film nagrodzony Złotym Rogiem w Krakowie i również doceniony na KFF.

Osadné w reżyserii Marko Škopa , w ironiczno – sympatyczny sposób opowiadający o spotkaniu obecnych przywódców europejskich i lokalnych polityków z ostatniej wioski na skraju Unii Europejskiej.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
31 lipca do 8 sierpnia 2010
Kazimierz Dolny/ Janowiec nad Wisłą

Dodaj komentarz