• 2010-08-01

Finisaż + pokaz filmów w BWA w Olsztynie

2 września 2010 roku odbędzie się finisaż wystawyBędzie lepiej i coraz lepiej : malarstwo, fotografia, multimedia, obiekty, m.in.: Paweł Althamer, Wojtek Bąkowski, Marcin Berdyszak, Wojtek Doroszuk, Ryszard Grzyb, Izabella Gustowska, Ela Jabłońska, Zuzanna Janin, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Agata Michowska, Julita Wójcik, oraz ILUSTRACJA PL 2010 – polska ilustracja w mariażu z modą, muzyką, popkulturą i mediami.

Kadr z Filmu Grzegorza Jonkajtys pod tytułem Arka

W ramach finisażu, w czwartek o 18:00 zapraszamy na pokaz filmów pod kopułą Planetarium.
W programie:
- Tomasz Bagiński Sztuka spadania, Katedra, Kinematograf
- Grzegorz Jonkajtys Arka, Mantis
- Michał Socha Laska (Chick)
- ilustracja w grze komputerowej Wiedźmin
- ilustracja w wideoklipach muzycznych

TOMASZ BAGIŃSKI
Katedra, 2002,

Opowieść o pielgrzymie, który przybywa do katedry położonej na odległej planecie. Samotny wędrowiec, prowadzony przez pytania o sens życia, wiary i poświęcenia, znajduje zaskakującą odpowiedź u wrót mistycznego kościoła, budowanego przez światło. U kresu swej podróży, gdzieś na skraju znanego wszechświata, znajduje spokój, stając się częścią sacrum, łącząc się z Absolutem.

Tomasz Bagiński, Kadr z Filmu Sztuka spadania

Sztuka spadania, 2004,
Przesycona czarny humorem, nieco makabryczna opowieść rozgrywająca się gdzieś na Pacyfiku, w zapomnianej bazie wojskowej. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, prawa i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al z zapałem szkoli młodych i dzielnych wojaków. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę. Nietypową sztukę…

Kinematograf 2009,
Historia skromnego samouka i wynalazcy maszyny do tworzenia ruchomych obrazów. Przepiękna realizacja, w której zadbano o detale i artystyczne podejście do tematu. Urzeka wizją plastyczną wiktoriańskiego świata, ale i przejmującą historią odkrywcy, który swoją pracę przedkłada nad rodzinę. Pochłonięty wynalazkiem, który ma zmienić świat, Francis nie zauważa cichego dramatu, który dzieje się tuż obok.

GRZEGORZ JONKAJTYS
Mantis, 2000,

Mantis to mit o Pigmalionie w wersji futurystycznej – samotny robot pragnie skonstruować dla siebie partnerkę. Udaje mu się w momencie, kiedy znajduje na śmietniku robota, którego “ożywia”. To opowieść o odwiecznym pragnieniu stworzenia życia. Historia o samotności i poszukiwaniu bliskiej istoty.

Arka, 2007,
Nieznany wirus dziesiątkuje ludzkość. Wobec skażenia miast i wszelkich siedlisk cywilizacji na lądzie, pozostali przy życiu, w ogromnych tankowcach przemierzają oceany w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Rozpoczyna się exodus; przewodzi mu jeden człowiek, który zawładnięty chęcią uratowania pozostałej przy życiu populacji, gromadzi na pokładach statków zdrowych przedstawicieli gatunku ludzkiego.

MICHAŁ SOCHA
Laska (Chick), 2008

Historia zawiłości relacji damsko-męskich, potraktowanych z przymrużeniem oka. Zdarzenie opisujące stan zauroczenia i jego konsekwencje. Femme fatale szykująca się na łowy, spotkanie z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny. Równorzędnym bohaterem filmu jest energetyczna muzyka w wykonaniu zespołu Meritum. Ekspresyjna forma animacji, drapieżne kształty i ognista czerwień świetnie komponują się z żywiołową narracją klezmer jazzu, serwowanego w melancholijno-groteskowym sosie, z nutką szaleństwa.

ILUSTRACJA W GRZE KOMPUTEROWEJ WIEDŹMIN
Trzy krótkie filmy wprowadzające w świat fabularnej gry komputerowej Wiedźmin, stworzonej przez studio CD Projekt RED na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego i projektu graficznego Przemka Trusta Truścińskiego. Intro do przygód Wiedźmina Geralta, scena kończąca rozgrywkę oraz filmik Powrót białego wilka powstały w studio Platige Image pod kierunkiem Tomka Bagińskiego, z fabułą Artura Ganszyca i muzyką Adama Skorupy. Sceny z filmików wykorzystane zostały później w klipie Sword of the Witcher do utworu olsztyńskiej grupy Vader.

ILUSTRACJA W WIDEOKLIPACH MUZYCZNYCH
SEBIASTIAN PAŃCZYK
Voo Voo Zbiera mi się, 2006

Teledysk zdobył Grand Prix na festiwalu Yach Film 2006. Bardzo prywatny utwór Wojciecha Waglewskiego, autora słów i kompozytora utworu. W nagraniach gościnnie udział wzięli Tomasz Stańko i Orkiestra Aukso.

MICHAŁ DZIEKAN
L.U.C. feat. Urszula Dudziak O energo – cyrkulacji i szczęściu, 2009,

Debiut animacyjny oraz reżyserski Michała Dziekana, nagrodzony statuetką Yacha w kategorii: Grand Prix za najlepszy wideoklip (18. Yach Film Festiwal, 2009). Zarówno utwór jak i sam klip opowiada o przekazywaniu pozytywnej energii, która raz wysłana powraca ze zdwojoną siłą. Samo powstanie klipu jest dobrą ilustracją filozofii podaj dalej, gdyż został zrobiony pro bono przez grupę grafików i animatorów ze studia PI, zainspirowanych animacjami Terry’ego Gilliama z Latającego Cyrku Monty Pythona.

Dodaj komentarz