Zwierzę ludzkie na barce transFORM

W dniach od 2 do 8 sierpnia 2010 r.  na barce transFORM w Warszawie będzie realizowany projekt Zwierzę Ludzkie. Projekt w metafizyczny i poetycki sposób opowiada obserwatorowi historię o człowieku delikatnym, wrażliwym, absurdalnym, pięknym, zwyczajnym, który bez względu na czas, miejsce, pozycję społeczno-kulturową potrzebuje ciszy, przestrzeni, kontaktu z własną fizycznością i naturą. W niejednoznaczności i pozornym szaleństwie może odzyskać tożsamość w świecie coraz bardziej sterylnym, hermetycznym i uporządkowanym.

Barka tramsFORM

Barka tramsFORM

Performerzy przez tydzień – milcząc i żyjąc na łasce i niełasce natury – będą eksplorować nadwiślańską przestrzeń poszukując i badając możliwości swojego ciała w improwizacji – zarówno ze sobą jak i z przestrzenią. Będą badać granice swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Projekt jest swego rodzaju procesem, pozbawionym jawnej refleksji. Z pewnością widz/obserwator niejednokrotnie pozostawiony będzie z samym tylko poczuciem dziwności współuczestnictwa, trudnym do określenia i nazwania. Jednak w projekcie nie chodzi o ukazanie łatwych puent i generalizacji, wyjaśnień, podpowiedzi czy morałów. Performerzy nie udają, że są mądrzejsi od widza, nie wchodzą też w role przewodników. Przyjmują raczej, że zabawa, jakiej dostarczają małe olśnienia, jest wystarczającą nagrodą za wysiłek dociekania.

Performerzy: Hary Salgado (Wenezuel), Paulina Święcańska (Polska)

Hary Salgado ma duże doświadczenie w kontakt improwizacji i formach awangardowych, takich jak Butoh Dance, Improvisation Physics, Contemplative Dance, Dance-Movement Therapy, na polu performance, badaniach idei tańca free, w naturalnych i miejskich sceneriach. Od 1990 roku prowadzi życie nomada, tańcząc w mieście i na łonie natury. Odwiedził w tym czasie między innymi takie miejsca: San José, Kostaryka, Miasto Meksyk, Buenos Aires, Nowy York; Honduras, Berlin, Gwatemala, Indie, Wenezuela, Andy (od Wenezueli po Chile), Ekwador, Peru, Boliwię. Prowadzi warsztaty i występuje w teatrach, na festiwalach i konferencjach w wielu miastach na całym świecie. Zajmuje się badaniem i nauczaniem Contact Improvisation. Twórca i organizator First Festival of contact improvisation in Nature In Brazil 2009, Transforming by the practice.

Paulina Święcańska - podróżniczka, performer, choreograf, pedagog. Do tej pory stworzyła 17 choreografii autorskich m.in. Wariacje na temat jedzenia, Hybryda, Androgynes, Motyle 2046, Doskonała para, Niewidzialna. Jest twórcą programów animacji społeczno-kulturalnej takich jak: Projekt męski i Bajkalada. W jej rozumieniu sztuka w dzisiejszym złożonym świecie nie powinna dawać łatwych odpowiedzi, jeżeli chce być widzialna i funkcjonalna. Chyba bardziej chodzi o oferowanie widzowi kluczy interpretacyjnych i pokazywanie różnorodnych zestawień form, kształtów i obrazów. Dla choreografki ruch jest najdoskonalszą formą wypowiedzi scenicznej, ponieważ w swojej strukturze interpretacyjnej stawia wyłącznie pytania, z którymi widz powinien pozostać sam, aby lepiej zrozumieć przede wszystkim siebie.

Realizacja projektu od 2 do 8 sierpnia, codziennie od 12:00-21:00 (stale godziny, ale może być dłużej w zależności od pogody i innych okoliczności)

o 12.00 – medytacja otwarta dla wszystkich chętnych
o 18.00 - aktywna odnowa biologiczna – masaż otwarty dla wszystkich chętnych

Podczas projektu performerzy pozostają w milczeniu, nie udzielają wskazówek ani nie uczą niczego. Widzowie mogą brać udział poprzez współuczestnictwo (obserwacja, powtarzanie, itp.). Performerzy beda rozpoznawalni rowniez poprzez zielone kostiumy.

Na zakończenie projektu, 9 sierpnia odbędzie się druga konferencja prasowa, również o 10, w tym samym miejscu.

Dodaj komentarz