• 2010-07-31

V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

W dniach od 18 do 21 sierpnia 2010 r. w Parku Oliwskim oraz Katedrze w Gdańsku Oliwie odbywać się będzie V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

Mozartiana

Mozartiana

Po raz piąty w Parku Oliwskim w Gdańsku Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, organizuje jedyny w swoim rodzaju Festiwal Mozartiana. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana jest wydarzeniem z wielu względów wyjątkowym. Przez cztery dni w naturalnych wnętrzach i plenerach datujących się na czasy epoki klasycyzmu prezentowana jest muzyka genialnego kompozytora. Pałac Opatów oraz okalający go park – główne atuty Oliwy, zabytkowej dzielnicy Gdańska – to „rówieśnicy Mozarta”. Obiekty te swój obecny kształt architektoniczny uzyskały w 1756 roku – roku urodzin Wolfganga Amadeusza.

Przewidziane zostały, jak co roku, zarówno przedstawienia dla najmłodszych, jak i koncerty symfoniczne oraz pokazy tańczącej fontanny do muzyki Mozarta. Wszystkie te wydarzenia zostaną zaprezentowane w pięknej scenerii Parku Oliwskiego oraz w Katedrze Oliwskiej. Nagłośnienie oraz gra świateł sprawią, że Park Oliwski stanie się sceną plenerową, którą wypełni muzyka niekonwencjonalna. Współczesne nurty kultury połączone z muzyką klasyczną, wyjątkowe zaplecze artystyczne, wspaniała sceneria oraz integracja międzypokoleniowa to elementy, które od pięciu lat są charakterystyczne dla Festiwalu Mozartiana.

Gośćmi bieżącej edycji festiwalu będą m.in. Wrocławska Orkiestra Barokowa, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Krzesimir Dębski, Anna Carbonera, Valentina Coladonato. Mozartiana wykraczają pod każdym względem poza wąskie rozumienie słowa festiwal muzyczny.

Istotnym elementem festiwalu jest ponadto wątek dziecięcy. Zgodnie z intencją organizatora ma on przyciągać i pobudzać wyobraźnię najmłodszych, uczyć słuchania klasycznych form muzycznych. Efekt ten osiągany jest dzięki zastosowaniu specyficznych form prezentacji, dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci.

Organizatorem Festiwalu jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Istniejący od ponad 30 lat należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych.. Znakomity dorobek artystyczny zespołu pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego został niejednokrotnie doceniony. Jedna z ostatnich płyt CD zespołu, Penderecki: Complete Choral Works, zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora, stawia Polski Chór Kameralny w wyjątkowej pozycji jedynego na świecie zespołu, posiadającego w swoim repertuarze wszystkie utwory na Chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Płyta ta została nagrodzona w maju 2010 r. prestiżową nagrodą Orphees D’Or (Złoty Orfeusz), przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.

V Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
18-21 sierpnia 2010 r.
Park Oliwski, Katedra Oliwska

Dodaj komentarz