• 2010-07-30

Odeszła Katarzyna Sobczyk

28 lipca 2010 roku po długiej i ciężkiej walce z nowotworem zmarła Kaytarzyna Sobczyk, autorka takich piosenek jak: O mnie się nie martw, Trzynastego czy Mały Książe.

Urodzona w 1945 roku w Tycznie, już od najmłodszych lat związała się z piosenką. Zaczynała od piosenki Edith Piaf Zakochana Sekwana z którą to rozpoczęła występy w szkołach na terenie całej Polski. W czasie studiów dołączyła do zespołu Lelum Polelum, jednak przełomem w jej karierze okazał się występ w programie Szukamy młodych talentów organizowanym przez zespół Czerwono-czarni w roku 1963, po którym to dostała propozycję zostania ich solistką.

Już rok później na festiwalu w Opolu, śpiewając piosenkę O mnie się nie martw zdobyła pierwszą nagrodę. Sukces ten powtórzyła podczas kolejnej edycji festiwalu na której wykonała utwór Nie wiem czy to warto. Dzięki tym dwóm sukcesom udało jej się wyjechać z dużym zespołem do Stanów Zjednoczonych gdzie odbyła trasę koncertową dla amerykańskiej oraz kanadyjskiej Polonii.

W roku 1967 piosenka Mały książę została wybrana najlepszą piosenką roku w plebiscycie radiowym. W roku 1969 odeszła z zespołu Czerwono-czarni, natomiast po krótkiej współpracy z Ryszardem Poznakowskim w zespole Wiatraki rozpoczęła karierę solową.

Od 1979 roku ponownie wyjechała do Ameryki, gdzie przebywała w Chicago. Nagrała tam dwie płyty solowe, które ukazały się w latach dziewięćdziesiątych: Ogrzej mi serce oraz Niewidzialne. Do Polski wróciła w roku 2008.

W jednym z wywiadów, zapytana o to, czy powinno się już o niej mówić Pani Katarzyna odpowiedziała tak:

Nie! Kasia! Ja nie lubię Katarzyna, to do mnie nie pasuje. Kasia, Kasieńka wasza!!!

Dodaj komentarz