• 2010-07-30

Miasto Łódź w Projekcie Kordegarda

3o lipca 2010 roku o godzinie 19.00 w Projekcie Kordegarda w Warszawie  odbędzie się wernisaż wystawy Miasto Łódź. W czasie wernisażu zagrają Capitan Commodore i SLG. Wystawa potrwa do 26 września 2010 roku.

Ilustracja z zaproszenia na wystawę

Ilustracja z zaproszenia na wystawę

Wystawa zawdzięcza swój tytuł Jakubowi Stępniowi Hakobo, jednemu z jej uczestników, który zaprojektował także część obrazową druków towarzyszących ekspozycji. Ilustracja na zaproszeniu przedstawia wykadrowany (zepsuty?) neon miejscowego dworca kolejowego: Łódź Fab[ryczna]. Opisując zdjęcie, Hakobo posłużył się słownikową definicją skrótu: fabulous — legendarny, a w języku potocznym — fantastyczny, odjazdowy.

Taką właśnie legendarną Łódź — z jej mocno wyczuwalną do dziś w tkance miejskiej historią, problemami społecznymi, postępującą modernizacją i komercjalizacją przestrzeni miejskiej, unikalnym Muzeum Sztuki i tradycją awangardy, historią artystycznych przedsięwzięć, organizowanych przez artystów dla artystów, sławną Szkołą Filmową i Akademią Sztuk Pięknych kształcącą artystów wizualnych i projektantów mody, czy wreszcie aktywną sceną muzyczną — chcieli zaprezentować organizatorzy w Projekcie Kordegarda. Przestrzeń galerii jest niewielka, więc konieczny był wybór.

Wystaw z Łodzi było ostatnimi czasy sporo. Ekspozycję Miasto Łódź wyróżnia odejście od ukazywania wyłącznie miejscowej sceny sztuki wizualnej, a w zamian skupienie uwagi na młodym i średnim pokoleniu twórców i chęć ukazania interesujących zjawisk także z dziedziny projektowania, filmu i muzyki. Uczestników projektu łączy sympatia dla Łodzi, wrażliwość na problemy tego miasta, a także decyzja o budowaniu swojej zawodowej kariery w tym właśnie miejscu. Miasto Łódź to kolejna w Kordegardzie / Projekcie Kordegarda historia z cyklu Pokój z widokiem, ukazująca wybrane miasto widziane oczyma artystów.

Uczestnicy projektu:

Sławomir Belina, Monika Błażusiak, Balbina Bruszewska,
Agnieszka Chojnacka, Artur Chrzanowski,
Gregor Gonsior, Kamil Kuskowski, Monika Masłoń,
Tomasz Matuszak, Modapolka.pl, Anna Orlikowska,
Krzysztof Ostrowski, Jakub Stępień – Hakobo,
Wunderteam.pl, Studenci PWSFiTV w Łodzi

Miasto Łódź
31 lipca do 26 września 2010
Projekt Kordegarda,
ul. Gałczyńskiego 3, Warszawa

Dodaj komentarz