• 2010-07-30

Lidija Dimkovska – Ukryta kamera

27 lipca 2010 r. w Polsce ukazała się książka Lidiji Dimkovskiej pt. Ukryta kamera. Bohaterką jest macedońska pisarka, Lila, o życiorysie do złudzenia przypominającym biografię autorki, narratorką zaś tytułowa ukryta kamera – mikroskopijny chip znajdujący się w palcu nogi bohaterki.

Lidija Dimkovska "Ukryta kamera"

Lidija Dimkovska "Ukryta kamera"

Centrum opowieści stanowi trzymiesięczny pobyt Lili na artystycznym stypendium w Wiedniu. Pokój dzieli Lila z albańską fotografką i pakistańskim śpiewakiem, a ciąg zdarzeń przebiega w schemacie: wzajemne relacje trójki stypendystów – znajomość, która przeradza się w przyjaźń – miłość Lili i Pakistańczyka – choroba Albanki – rozstanie. Lila prowadzi dziennik, ciepły i niebanalny opis dzieciństwa i wczesnej młodości, studiów w Rumunii i pracy w Bukareszcie, pełen reminiscencji z wyjazdów literackich do USA, Tajwanu, Szwecji.

Bywanie i przebywanie w różnych krajach to główne zajęcie Lili. Każdy z odwiedzanych krajów staje się jej domem, każdy porzuca dla kolejnego. W gruncie rzeczy jest to książka o nomadyzmie, o nieustannym zmienianiu miejsca, o byciu zawsze u siebie i wszędzie obcym.

Lidija Dimkovska (ur. 1971 w Skopje) jest autorką kilku tomów poezji, tłumaczonych na ponad 20 języków, eseistką, tłumaczką. Ma doktorat z literatury rumuńskiej Uniwersytetu w Bukareszcie. Mieszka w Słoweńskiej Lublanie, pisze oraz tłumaczy literaturę rumuńską i słoweńską na macedoński. Ukryta kamera (2004), debiut powieściowy Dimkovskiej, został uznany przez Stowarzyszenie Pisarzy Macedońskich książką roku.

Lidija Dymkovska, Ukryta kamera (Skriena kamera)
Przełożyła z macedońskiego Danuta Cirlić-Straszyńska
Państwowy Instytut Wydawniczy
wydanie I

Dodaj komentarz