• 2010-07-30

Jazzowy Szczyt na plaży

1 sierpnia 2010 roku o godz. 20.00 na plaży w Gdańsku Przymorzu w sąsiedztwie wielkich rzeźb z piasku pojawią się wybitni polscy muzycy jazzowi – kwartet Jarosława Śmietany w specjalnym składzie: Jerry Goodman, Jarosław Śmietana, Adam Czerwiński i Marcin Lamch.

Artyści zagrają muzykę z płyty A Tribute To Zbigniew Seifert poświęconej w całości muzyce Zbigniewa Seiferta, która powstała z inicjatywy Jarosława Śmietany.

W roku 2009 Jarosław Śmietana napisał: W tym roku mija smutna 30 rocznica śmierci światowej sławy fenomenalnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zbyszek był moim przyjacielem i jednym z pierwszych nauczycieli jazzu. Miałem też honor grać z nim oraz nagrać płytę Kilimanjaro. Pomyślałem, że ta 30 rocznica jest właściwym momentem, by przypomnieć jak wyjątkowym muzykiem był Zbyszek i jaką przejmującą i oryginalną muzykę pisał. Jeżeli te nagrania, choć trochę przybliżą lub przypomną Państwu muzykę i postać Zbigniewa Seiferta, to cel wszystkich muzyków, którzy honorowo wzięli udział w nagraniu, będzie osiągnięty.

Jerry Goodman – amerykański wirtuoz elektrycznych skrzypiec z Chicago; jeden z najwybitniejszych rockowych i jazz-rockowych skrzypków na świecie. Jego kariera zaczęła się w zespole The Flock, w muzyce którego elektryczne skrzypce Goodmana stały się najbardziej charakterystycznym elementem.

W 1971. John McLaughlin zaprosił go do nagrania płyty My Goal’s Beyond. W następstwie tego kontaktu Goodman wszedł w skład tworzonej przez McLaughlina grupy The Mahavishnu Orchestra, uczestnicząc w nagraniu trzech pierwszych płyt tej grupy.

W połowie lat 80. Goodman nagrał trzy firmowane jego nazwiskiem płyty w duchu muzyki New Age On the Future of Aviation, Ariel i It’s Alive. W latach 90. dołączył do jazzrockowej grupy Dixie Dregs. Aktualnie nagrywa i występuje muzykami, takimi jak Derek Sherinian, Gary Husband, czy grupa Hectic Watermelon.

Jarosław Śmietana - muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor, bandleader. W swojej karierze grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny’m Maupinem, Zbigniewem Seifertem.

Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.in: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wroblewskim. Wydał 31 płyt autorskich, w których występuje jako solista i leader. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne (Jazz Forum, Gitara i Bass) uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.

Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach jazzu. Rozwijając swój warsztat kompozytorski, pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. W roku 2010 otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce.

Adam Czerwiński - perkusista, kompozytor, aranżer, edukator.  Ma na swoim koncie ponad 50 nagranych płyt jako sideman oraz 3jako leader własnego zespołu.

Współpracował i nagrywał z największymi gwiazdami: Artem Farmerem, Larry Goldingsem, Johnem Abercrombie, Eddie Hendersonem, Nigelem Kennedym i wieloma innymi. Od czternastu lat uczestniczy we wspólnych projektach z Jarosławem Śmietaną.

Adam Czerwiński jest również pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym i organizatorem festiwalu Jazz w lesie, który od dwunastu lat odbywa się w Sulęczynie.

Marcin Lamch – absolwent Liceum Muzycznego w Częstochowie. Pierwsze muzyczne doświadczenia zdobywał w zespole KaPeLa Trio oraz pod okiem Janusza Yaniny Iwańskiego. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim. Współpracował lub współpracuje m.in. z Andrzejem Przybielskim, Yaniną Iwańskim, Wojciechem Konikiewiczem, Adamem Rogersem, Chromosomos, duetem Lipnicka&Porter, Voo Voo, Martyną Jakubowicz, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Tubisem.

Do jego fascynacji zaliczyć można muzykę ludową, reggae, jazz, jungle, d&b, ambient, new folk, punk, rock&roll, funk, soul.  Grał na wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, na Słowacji i w Niemczech (Leipzig Jazz Festival).

Jazzowy Szczyt na gdańskiej plaży
1 sierpnia 2010, godz. 20.00
Plaża Gdańsk Przymorze (wejście 57)

Dodaj komentarz