Artysta na biegunie północnym

3 sierpnia 2010 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Fundacji Bęc Zmiana zostanie otwarta wystawa Kuby Bąkowskiego Polaris. Polaris. Lato 2009 to pierwsza część dwu etapowego projektu Polaris, zrealizowana podczas wyprawy organizowanej przez Instytut Geofizyki Państwowej Akademii Nauk do stacji polarnej Hornsund na Spitsbergenie latem 2009 roku.

Kuba Bąkowski "Polaris"

Kuba Bąkowski "Polaris"

Na miesięczną wyprawę statkiem badawczym Horyzont 2 na trasie Gdynia – Spitsbergen – Gdynia, Bąkowski zabrał strój niedźwiedzia polarnego wykorzystywany dotychczas podczas ludowych obrzędów ludowych na Opolszczyźnie. Performance, a zarazem fotograficzna sesja odbyły się nocą przy brzegu Morza Arktycznego w okresie dnia polarnego.

Premierowy pokaz wyników wyprawy miał miejsce w nowojorskiej Scaramouche co Fruit & Flower Deli Gallery od listopada 2009 do stycznia 2010 roku. W Bęc Zmianie, po raz pierwszy w Polsce,  projekt Polaris prezentowany jest w rocznicę polarnej wyprawy.

Mój niedźwiedź polarny pochodzi z Opolszczyzny, jest uszyty z owczych skór i przypomina raczej polarnego wilkołaka o wesołym wyglądzie.  Był przez kilkanaście lat, podmiotem dziwnego rytuału – tzw. wodzenia niedźwiedzia, będącego wyrazem jakiś osobliwych a może właśnie całkiem zwyczajnych tylko zapomnianych splotów natury z kulturą człowieka.

Zdjęcie z niedźwiedziem-człowiekiem trzymającym lampę rozświetlającą miejsce gdzie na niebie powinna znajdować się Gwiazda Polarna to wszystko spina. I na szczęście nic nie tłumaczy. (Kuba Bąkowski)

Kuba Bąkowski urodził się w 1971 roku. Jest autorem instalacji, fotografii, performansów, wideo, obiektów i rzeźb. W 2001 roku ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kuba Bąkowski Polaris
3 – 12 sierpnia 2010
wernisaż: 3 sierpnia 2010, godz. 19.00
Fundacja Bęc Zmiana
Warszawa, ul. Mokotowska 65

Dodaj komentarz