• 2010-07-27

Ostatni tydzień Letniego Przeglądu w Laboratorium Dramatu

W dniach od 27 lipca do 1 sierpnia 2010 r. odbędą się ostatnie spektakle w ramach Letniego Przeglądu Laboratorium Dramatu. Teatr pokaże dwa spektakle w reżyserii Aldony Figury – nową wersję Przylgnięcia Piotra Rowickiego i Absynt Magdaleny Fertacz.

Scena ze spektaklu "Absynt"

Scena ze spektaklu "Absynt"

Spektakl Przylgnięcie pokazany zostanie 27, 28, 29 lipca 0 godzinie 20.00 Sztuka opowiada historię małomiasteczkowego gangstera Pytona postanawia zerwać ze światem przestępczym.  Piotr Rowicki napisał Przylgnięcie zainspirowany warsztatami Sztuka Dialogu w Nasutowie, na których dramaturdzy, reżyserzy, aktorzy i moderatorzy zajmowali się historią Żydów lubelskich. Przylgnięcie to sztuka, która przeszła drogę od czytania aktorskiego, poprzez wspólną pracę autora, reżysera i aktorów nad tekstem, do scenicznej premiery w październiku 2008 roku. Twórcy postanowili kontynuować nad nim laboratoryjne pracę, czego efektem jest nowa wersja tekstu  Przylgnięcia i zmieniona Inscenizacja z 2010 roku. Współproducentem przedstawienia jest Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Drugi spektakl prezentowany w ramach ostatniego tygodnia Letniego Przeglądu - Absynt wystawiony zostanie 30 i 31 lipca, 1 sierpnia o godzinie 20.00. Sztuka Magdy Fertacz jest przejmująca w swej trafnej diagnozie kryzysu rodziny, zaniku tożsamości, mechanicznym powtarzaniu podpatrzonych wzorców, myśleniu narzuconymi stereotypami. Patologie te występując razem prowadzą do tragedii. Niby wszyscy to znamy, możemy żonglować formułkami bez końca. Jednak sztuka Fertacz – znakomicie napisana – wywołuje na nowo przerażenie obrazem banalności zła. Jak noże wchodzą w mózg słowa martwej panny młodej: Nasze matki i nasi ojcowie mieszkają w naszych ciałach. Lepiej się go pozbyć. Nie potrafiłam żyć zanim umrę. Panna młoda do piec. (Jagoda Hernik Spalińska, Program do przedstawienia)

Oba spektakle grane na scenie przy Olesińskiej 21

Dodaj komentarz