• 2010-07-27

Jedna Europa, wiele kultur – muzyczny przegląd stolic europejskich/Bukareszt

6 sierpnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Jedna Europa, wiele kultur – muzyczny przegląd stolic europejskich. Tym razem uczestnicy zostaną zabrani w podróż do Bukaresztu.

Mahala Rai Banda

Mahala Rai Banda

W programie przewidziana jest projekcja filmu Gypsy music of Romania (reż. P. Pailleaud, J. Bouquin). Jest to opowieść o o Cyganach rumuńskich – profesjonalnych muzykach, mieszkańcach wsi i robotnikach – podróż do serca ich kultury i muzyki.

W ramach przeglądu odbędą się także 2 koncerty: Čači Vorba oraz Mahala Rai Banda.

Čači Vorbaszczera mowa. Tak zamieszkujący bałkańskie bezdroża Cyganie mówią o muzyce. Čači Vorba to istniejąca od 2004 r. polsko-ukraińska grupa, specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Zespół serwuje słuchaczom akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków, wykonywanych na tradycyjnych, często egzotycznie brzmiących instrumentach, takich jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek.

Poprzez zaskakujące połączenia w stylu bałkańskiego twista, rumuńskiego rock’n'rolla i romskiego swinga zespół wprowadza zwariowaną atmosferę bałkańskiego wesela. Muzycy Čači Vorba, wzorując się na dawnych cygańskich mistrzach, zręcznie przemycają motywy z odległych sobie kultur muzycznych.

Mahala Rai Banda. Najbardziej znani i utalentowani muzycy Rumunii mieszkają w dwóch wioskach. Clejani, na południowy zachód od Bukaresztu, to wioska skrzypków, cymbalistów, basistów i akordeonistów, którzy stworzyli niezwykłą formację Taraf de Haiduks. W Zece Prajini, rodzinnej wiosce Fanfare Ciocarlia, dominują specjaliści od instrumentów dętych.

Mahala Rai Banda to mieszanka muzyków z Clejani i Zece Prajini. Historia Mahala Rai Banda sięga końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy Aurel Ionita stworzył w Bukareszcie grupę Rom Bengale. Niestety młodzi muzycy oszołomieni szybkim sukcesem grupy nie potrafili sobie poradzić z nałogami i zespół się rozpadł. Wtedy Aurel zebrał muzyków, którzy stworzyli pierwszy skład Mahala Rai Banda.

Zespół ma na koncie 2 płyty i przebój Mahalageasca, który rozbrzmiewa w filmie Saszy Barona Cohena Borat. Muzyka Mahali to wybuchowa mieszanka rumuńskiej muzyki tradycyjnej, orientalnego popu, katalońskiej rumby, reggae manele i cygańskiego żywiołu.

Jedna Europa, wiele kultur – muzyczny przegląd stolic europejskich/Bukareszt
6 sierpnia 2010, godz. 18.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Dodaj komentarz