• 2010-07-26

Spektakle-koncerty na Retro/Per/Spektywach

W dniach między 13 a 21 sierpnia 2010 roku podczas festiwalu RETRO/PER/SPEKTYWY w Łodzi będzie można obejrzeć i posłuchać spektakli-koncertów ukazujących napięcia, jakie powstają na styku tradycji i współczesności.

Koncert dadaistyczny "Darek Orwat Show"

Koncert dadaistyczny "Darek Orwat Show"

Będą to: umiejscowione w postindustrialnych przestrzeniach Łodzi Tehilim/Psalmy (reż. Paweł Passini) oraz druga premiera festiwalowa, która odbędzie się na terenie Klubu Wytwórnia – Antyk/Trans/Formacja (muzyka antyczna w nowoczesnych aranżacjach zespołu Chorei). W ich trakcie źródłowe formy muzyczne, pochodzące z najstarszych tradycji europejskich, interpretowane będą współczesnym językiem scenicznym.

W ramach festiwalu odbędzie się także koncert dadaistyczny Darek Orwat Show oraz koncert poezji audiowizualnej.

"Tehillim/Psalmy", fot. Tomasz Krzynowy

"Tehillim/Psalmy", fot. Tomasz Krzynowy

Antyk/Trans/Formacja

Po latach pracy nad pieśniami i tekstami antycznymi Chorea przygotowała zupełnie nową ich aranżację, którą zaprezentuje na premierowym koncercie Antyk/Trans/Formacja. Koncert wzbogacony został także o fragmenty pieśni pochodzących z kolejnych spektakli Stowarzyszenia. Tłem i ilustracją dla muzyki będą Tańce Labiryntu, układ choreograficzny inspirowany rysunkami z antycznych waz.

Tehillim/Psalmy, reż. Paweł Passini

Tehillim/Psalmy to współczesne, radykalne odczytanie tekstu Księgi Psalmów Starego Testamentu przez pryzmat dokonań największych buntowników XX wieku – Antoina Artauda, Francisa Bacona, Witolda Gombrowicza i innych.

Spektakl osadzony w centrum miejskiego organizmu – zamkniętej fabryce – gdzie dokonuje się wyjście, wydobywanie, ujawnienie i coming out: Krzyk Króla Dawida i śpiewąkającego się Mojżesza zmierzającego przez pustkowia do obiecanej Europy. Jest to próba przywrócenia pamięci oraz rehabilitacji współczesnej wrażliwości – swoista terapia kultury.

Antyk/Trans/Formacja i Taniec w RE-KONSTRUKCJI
15 sierpnia 2010, godz. 19.00
Klub Wytwórnia w Łodzi, ul. Łąkowa 29

Tehillim/Psalmy
21 sierpnia 2010, godz. 20.00
Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Koncert dadaistyczny Darek Orwat Show
17 sierpnia, godz. 21.00
Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Koncert audiowizualny: poezja audiowizualna – obrazy/słowa/muzyka
14 sierpnia, godz. 22.00
Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Dodaj komentarz