last movie Ozmo i Mariusza Warasa

6 sierpnia 2010 roku o godzinie 19.00 na Podwórku Sztuki przy Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy last movie będącej wynikiem współpracy Ozmo oraz Mariusza Warasa

last movie

last movie

Wystawa last movie to kolejny, piąty dialog artystyczny w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Tym razem do stworzenia wspólnego projektu zaproszeni zostali dwaj artyści, którzy doskonale znają swoje prace – Ozmo czyli Gionata Gesi z Mediolanu i Mariusz Waras z Trójmiasta.

Obaj są artystami bardzo wszechstronnymi, poruszają się zarówno w środowisku street-artowym, rysują, malują, fotografują, a w ostatnim czasie Waras wyszedł poza dwuwymiarowość swoich projektów i zajmuje się projektami quasi rzeźbiarskimi i architektonicznymi. Jednak najbardziej znani są jako twórcy muralesów, które można zobaczyć w różnych częściach świata. Ich prace są tak specyficzne w swoim wyrazie i technice, że łatwo rozpoznawalne dla tych, którzy już raz mieli okazję spotkać się z ich twórczością.

Twórczość Ozmo

Twórczość Ozmo

Na wystawę w ggm1, po raz pierwszy wspólnie stworzyli na zewnętrznej ścianie kina Neptun ogromne malowidło, będące połączeniem motywu zdemontowanej maszyny autorstwa Warasa i cytatu Sądu Ostatecznego Michała Anioła wykonanego przez Ozmo. Ta bardzo wymowna scena, w której na miejscu sądzącego Chrystusa pojawia się maszynopodobna konstrukcja, przypominająca mechanizm gigantycznego zegara. Czy jest to bezpośrednie nawiązanie do kondycji współczesnego świata, czy też do faktu, że Kino Neptun ulegnie przebudowie i razem z nim odejdzie w zapomnienie jedno z bardzo szczególnych i wyjątkowych miejsc powojennego Gdańska? A może zainscenizowanie iście patetycznej, barkowej sytuacji w miejscu raczej nie odwiedzanym przez turystów, ale znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównomiejskiego było inspiracją tego projektu? Pole do interpretacji jest duże.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Tymona Tymańskiego & The Transistors.

Ozmo (Gionata Gesi) urodził się 1975 roku w Pontedera. Jest absolwentem Accademia D’Arte we Florencji. Tworzy zarówno w przestrzeni publicznej jak również wystawia prace malarskie i rysunki w komercjalnych galeriach i muzeach. Najwięcej rozgłosu przynoszą mu jednak prace street-artowe, w których używając cytatów ze światowej sztuki, z reklamy, z prasy codziennej czy też z internetu komentuje naszą rzeczywistość w bardzo konkretny i ostry sposób. Obok przedstawień religijnych, czy mitologicznych umieszcza współczesnego policjanta czy logo znanej firmy. Ozmo żyje i pracuje w Mediolanie.

Mariusz Waras urodził się w 1978r w Gdyni. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się grafiką projektową, szablonem, plakatem oraz konstrukcjami przestrzennymi. Tworząc street-artowy projekt m-city wypracował rozpoznawalną bryłę i czarno-białą estetykę, których konsekwentnie używa w swoich najnowszych pracach takich jak już legendarna Fabryka czy Dmuchawce. Jest artystą tworzącym w przestrzeni publicznej. Jego monumentalne muralesy doskonale wpasowane w architekturę są znane i cenione na całym świecie.

Wystawę będzie można oglądać do 17 września 2010 roku.

Dodaj komentarz