• 2010-07-24

IV Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

31 lipca 2010 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpocznie się kolejna, czwarta już edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem Inny Świat i potrwa do 8 sierpnia 2010 r. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni będa miały miejsce liczne pokazy filmów, spotkania z twórcami oraz sztuką.

"Copie conforme", reż. Abbas Kiarostami

"Copie conforme", reż. Abbas Kiarostami

Festiwal Dwa Brzegi jest kameralny w sensie liczby projekcji, co jednocześnie stanowi gwarancję, że każdy film zostaje precyzyjnie dobrany przez zespół programowy kierowany przez Grażynę Torbicką – Dyrektor Artystyczną Festiwalu. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu n/Wisłą pojawią się filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, San Sebastian, Sundance. Wiele z nich będzie pokazywanych premierowo, niektóre będzie można zobaczyć tylko na Dwóch Brzegach.

Niezwykłą atmosferę festiwalu zapewniają miejsca, w których prezentowane są filmy, odbywają się spotkania i rozmowy widzów z artystami. Podczas festiwalu Kazimierz Dolny zamienia się w wielką salę kinową. Rozstawiane są klimatyzowane namioty na 900 i 250 miejsc, zaś wieczorem Mały Rynek w Kazimierzu i Zamek w Janowcu stają się kinem pod gwiazdami i z gwiazdami. Od 2009 roku projekcje festiwalowe odbywają się również w Puławach. Każdego dnia w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych może uczestniczyć ponad 8 000 widzów.

"Czeski błąd", reż. Jan Hřebejk

"Czeski błąd", reż. Jan Hřebejk

Spotkania w Cafe Kocham Kino i Klubie Empik mają charakter bardzo bliskich, nieformalnych rozmów z twórcami różnych dziedzin sztuki, bo Dwa Brzegi to też alians, symbioza sztuki i widzów.

W tym roku w programie Festiwalu, obok projekcji starannie wyselekcjonowanych filmów, znajdą się m.in.: Retrospektywa Carla Theodora Dreyera oraz Retrospektywa Lecha Majewskiego. Filmy prezentowane będą także w ramach festiwalowych cyklów: Świat pod namiotem, Na krótką metę, Muzyka moja miłość. W tym roku odbędzie się także Fak Off,  czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
31.07 – 08.08.2010
Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą

Dodaj komentarz