• 2010-07-23

Pociąg do nieba na Igielnej

Na ulicy Igielnej we Wrocławiu w ramach akcji Pociąg Do Nieba pojawił się mural autorstwa Tomasza Kolisko. Jest to już kolejny przystanek na wrocławskiej liście murali.

Mural "Pociag do nieba" na ul. Igielnej

Mural "Pociag do nieba" na ul. Igielnej

W samym sercu miasta, wśród obdrapanych murów ul. Igielnej powstało nowe przyciągające kolorem i formą dzieło – mural inspirowany hasłem Pociąg Do Nieba. Prace nad malowidłem trwały kilkanaście dni. Jego autorem jest Tomasz Kolisko, absolwent wrocławskiej ASP: Hasło Pociąg Do Nieba – inspiruje wieloznacznoscią. Daje dużo możliwości realizacji, choć przyznam, że nie było to zadanie łatwe. Miałem do dyspozycji dużą, dość trudną przestrzeń, która wymagała przemyślenia . W lewej części muralu przeważają elementy bardziej abstakcyjne, z prawej zaś – figuratywne.

Mural wpłynął na na poprawę wyglądu ul. Igielnej. Już teraz okoliczni mieszkańcy z aprobatą wypowiadają się na temat malowidła. Wszyscy podzielają zdanie, że miasto powinno oddawać więcej takich ścian artystom. Kolorowy mural przykrył, obdrapany i popisany tynk, który powoli już odpadał z muru.

Mural "Pociag do nieba" na ul. Igielnej

Mural "Pociag do nieba" na ul. Igielnej

Pociąg Do Nieba to rzeźba autorstwa Andrzeja Jarodzkiego. Idea lokomotywy-parowozu jadącego do nieba pojawiła się w 1994r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz Pociąg do nieba. Po 16-stu latach, blisko dwudziestometrowa, pionowa instalacja powstanie we Wrocławiu na placu Strzegomskim dzięki wysiłkom Miasta Wrocław i firmy Archicom. Do stworzenia rzeźby wykorzystana zostanie lokomotywa z zasobów PKP Nieruchomości we Wrocławiu, przechowywana w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów. Wysokość instalacji to ponad 25 m. Całość będzie ważyć ponad 70 ton.

Andrzej Jarodzki (ur. 1953, Kraków) – ukończył PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Od lat 80. obecny na polskiej scenie artystycznej. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, tworzy obiekty i instalacje. Za pomocą sztuki /murale/ aranżuje wnętrza mieszkań oraz lokali publicznych.

Dodaj komentarz