• 2010-07-22

Berlin w Orzeszu

Do 31 sierpnia w Galerii Orzesze w Szczecinie oglądać można wystawę członków fotoklubu Szczecin zatytułowaną Berlin. Margaryna, czekolada z orzechami, proszek do prania, sezonowe przeceny i tanie zakupy w Aldiku. Tak przez wiele lat kojarzył nam się Berlin. Miejsce jednodniowych wypadów, buszowania za okazjami w domach towarowych, ewentualnie krótka wizyta w Pergamon Museum, lub na wieży telewizyjnej.

Fot. Jolanta Szabłowska

Fot. Jolanta Szabłowska

Od tego czasu, prawie niezauważalnie miasto przeszło metamorfozę, która całkowicie zmieniła jego oblicze. Berlin kwitnie i rozwija się jak nigdy dotąd. Ponad 150 teatrów, 175 muzeów, 300 galerii, 250 bibliotek i 130 kin. Kultura emanuje zewsząd w tym mieście. Przybysza zaskakuje nowoczesna architektura, uprzejmi mieszkańcy, a także przepiękna, imponująco zagospodarowana architektonicznie przestrzeń rozpościerająca się wzdłuż rzeki Szprewy, malowniczo wijącej się pomiędzy wyspami w centrum miasta.

Fot. Sławomir Stępień

Fot. Sławomir Stępień

Popołudnie w Berlinie to naprawdę dobrze spędzony czas. Niemiecki kelner, w polskiej restauracji w centrum Berlina postdrafia nas po Polsku i pyta jak się państfu podoba in Berlin, może kafe … ? Czas płynie leniwie, w stylu naprawdę europejskim, można do woli delektować się doznaniami z wielkiego świata. Rozmach i kameralność, otwartość i luz, oczarowanie, zaskoczenie, zderzenie wielu kultur, tłumy turystów z całego świata. Świetne miejsce na weekend i nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Fot. Marek Grum

Fot. Marek Grum

Ta prawdziwie europejska stolica, stała się natchnieniem, inspiracją dla fotografów Członków Fotoklubu Szczecin, którzy patrząc na Berlin poprzez obiektywy swoich aparatów, zatrzymali w kadrze fragmenty miasta, rozmach architektury, momenty, ulotne chwile, swoje wrażenia i emocje. Na wystawę składa się 28 barwnych fotografii, autorami których są członkowie Fotoklubu Szczecin: Danuta Kotula-Krajewska, Jolanta Szabłowska, Krzysztof Ciesielski, Marek Grum, Irek Kwaśniewski, Artur Magdziarz, Paweł Myśliński, Sławomir Stępień.

Dodaj komentarz