• 2010-07-20

Elektronika w jazzie

29 lipca 2010 roku w Klubie Wytwórnia w ramach odbywającej się w Łodzi III Letniej Akademii Jazzu będzie można posłuchać wykładu Bernarda Maseli na temat roli instrumentarium elektronicznego w jazzie oraz wybrać się na koncert Tomasz Szukalski Quartet.

Bernard Maseli, fot. A. Stosor

Bernard Maseli, fot. A. Stosor

Bernard Maseli to wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także od lat obecny na polskich scenach muzyk. Jego ulubionym instrumentem jest KAT , elektroniczny syntezator, pochodna wibrafonu, z którego dźwięk wydobywany jest za pomocą pałek. To właśnie m.in. temu instrumentowi poświęcony będzie jego wykład w ramach III Letniej Akademii Jazzu.

Oprócz instrumentarium elektronicznego w jazzie, Bernard Maseli omówi także środki jazzowe (harmonie, skale i rytmy), a także formę muzyczną, na jakiej ten gatunek się opiera, czyli open music. Po wykładzie odbędą się warsztaty z Bernardem Maselim; wszyscy którzy przyniosą swój instrument elektroniczny będą mogli poćwiczyć pod okiem mistrza.

Wieczorny koncert w wykonaniu kwartetu Tomasza Szukalskiego będzie szczególnie atrakcyjny dla wielbicieli saksofonu. Lider zespołu to bowiem światowej klasy saksofonista, legenda polskiego jazzu, jedna z największych indywidualności europejskiej sceny muzycznej. Współpracował zarówno z polskimi jak i europejskimi jazzmenami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Arildem Andersenem, Dave Hollandem, Edwardem Vesalą.

Tomasz Szukalski, fot. L. Carnelli

Tomasz Szukalski, fot. L. Carnelli

Tomasz Szukalski Quartet, który wystąpi w Wytwórni podczas III Letniej Akademii Jazzu, to kontynuacja zespołu The Quartet, należącego do najpopularniejszych zespołów jazzowych lat 80-tych. Program koncertu nawiązuje do balladowej stylistyki legendarnej płyty Kwartetu Tomasza Szukalskiego Tina Kamila – jednej z najpiękniejszych płyt w historii polskiego jazzu.

Przed występem, podobnie jak podczas poprzednich czwartkowych spotkań z jazzem, odbędzie się projekcja kolejnej części cyklu Ken Burns Jazz The True Welcome.

Bernard Maseli urodził się w 1965 r. w Strzelcach Opolskich. Jwest ykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od lat obecny na polskich scenach, rozpoczął karierę w 1985r. na festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie zdobył główną nagrodę w kategorii solistów. Jako stały członek zespołu Walk Away nagrał dziesięć płyt, zaliczanych dziś do klasyki polskiego nowoczesnego jazzu.

Tomasz Szukalski urodził się w 1947 r. w Warszawie. Jest światowej klasy saksofonistą, jedną z największych indywidualności europejskiej sceny muzycznej. W początkach swojej kariery współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Tomaszem Stańko, a nagrane z nimi albumy to dziś klasyczne pozycje w dyskografii polskiego jazzu.

W 1978 roku współtworzył zespół THE Quartet, z którym zadebiutował w nowojorskiej Vilage Vanguard. U progu lat 80-tych The Quartet był najpopularniejszym zespołem jazzowym w Polsce oraz czołowym combo europejskim. Kontynuacją The Quartet jest dziś Kwartet Tomasza Szukalskiego.

Plan dnia

godz. 11.00-13.00 – wykład Środki , formy, instrumentarium, Bernard Maseli

godz. 14.00-16.00 – warsztaty z Bernardem Maselim

godz. 18.30-19.30 – projekcja filmu z serii Ken Burns Jazz  The True Welcome

godz. 20.00 – koncert Tomasz Szukalski Quartet

29 lipca 2010
Łódź, Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29

Dodaj komentarz