• 2010-07-16

Filmy o sztuce w Starej Elektrowni

22 i 29 lipca 2010 r. o godz. 21.00 w Starej Elektrowni w Białymstoku zaprezentowane zostaną filmy z Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.

W czwartek 22 lipca pokazany zostanie Dubel w reżyserii Johana Grimonpreza. Film zrealizowany w technice found footage, obecnej w historii kina od lat 20. XX wieku, która dziś przeżywa drugą młodość. Polega ona na wykorzystywaniu do powstania nowego dzieła istniejących materiałów filmowych innych autorów wbrew lub w oderwaniu od pierwotnej wersji. Obecnie found footage traktowany jest jako ważny nurt współczesnej sztuki filmowej. Krytycy uznają wytwory found footage za pełnoprawne utwory artystyczne, niektórzy teoretycy za rodzaj sztuki krytycznej.

Dubel to właśnie taka gra, kolaż, poskładany z fragmentów kultury wizualnej lat 60., dokument o Hitchcocku, który tak naprawdę nie jest o Hitchcocku, lecz używa Hitchcocka jako lustra – zarówno dla reżysera, jak i dla całej epoki. Selekcjonerka konkursu filmów o sztuce Ewa Szabłowska nazywa Dubel filmową kostką Rubika, od której sam Hitchcock dostałby zawrotu głowy.

Tydzień później (29.07) wyświetlony będzie film Plaże Agnes w reżyserii Agnès Vardy. Reżyserka, prekursorka francuskiej Nowej Fali, aby uczcić swoje 80 urodziny opowiada o plażach swojego życia i ludziach, których spotykała. W autobiograficznym kolażu słów, fragmentów filmów, domowego wideo, inscenizacji i fotografii splata to, co osobiste z tym, co złożyło się na jej zawód, powołanie, twórczość.

Varda mówi: mam w sobie plaże i rozstawia na plaży instalację luster, tworzy piaszczystą scenerię pośrodku ruchliwej ulicy. Z pamięci wyciąga swoje dzieciństwo, a z serca wspomnienie zmarłego męża, francuskiego reżysera Jacques’a Demy’ego. Nie jest przy tym ani nostalgiczna, ani rozgoryczona. Pielęgnuje te cudowne chwile, pozwalając by ponownie ożyły w wykreowanych przez nią filmowych płaszczyznach. Plaże Agnes nie są rozliczeniem czy podsumowaniem. To wyznanie miłości. Do sztuki, do ludzi, do życia. François Truffaut w recenzji z 1958 napisał, że Agnès Varda bawi się kręcąc swoje filmy, abyśmy my mogli bawić się oglądając je.

organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku
22 i 29.07.2010, godz. 21.00
Stara Elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Branickiego

Dodaj komentarz