• 2010-07-16

Akutagawa Dreams

18 lipca 2010 roku o godzinie 16.00 w Teatrze Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury będzie można obejrzeć spektakl Akutagawa Dreams, przygotowany wspólnie przez grupę Uranopolis oraz Teatr Vahramajevych. Spektakl powstał na bazie długiej pracy zespołu nad japońskim pisarzem Akutagawa Ryunosuke, zwanym ojcem krótkich historii japońskich. W spektaklu wykorzystano fragmenty opowiadań Akutagawy.

Zespół Uranopolis oraz Teatr Vahramajevych będzie prezentował swoje spektakle podczas 14. edycji Międzynardowego Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA:

Teatr Vahramajevych 16.07 – Ludzie długiej woli (g. 19.30)
Uranopolis 16.07 (g. 22.00) Rosyjski kanon

Teatr Vahramajevyh

Anna Vahramajeva urodziła się na Syberii w mieście Czita (od czasów powstania dekabrystów i polskich powstań znanym jako jeden z gułagów). Sergei Vahramajev jest Buriatem – urodził się w mieście Angarsk położonym niedaleko jeziora Bajkał.

Spotkali się w latach 70. w Akademii Teatralnej w Leningradzie, lecz po jakimś czasie zmuszeni przez KGB przenieśli się do Barnaułu – dalekiego syberyjskiego miasta przemysłowego, gdzie został założony instytut teatralny.

Ofiacjalna data założenia ich teatru to rok 1995. Przez cały czas Anna i Sergei pozostawali w kontakcie z nadzwyczajnym wykładowcą Akademii Buriackiej – Ninel Dougar-Zhabon, znaną jako najlepszy specjalista byłego ZSSR od chińskiej opery i chińskiego teatru. To ona stworzyła filozoficzne podwaliny teatru, którego głównym wyznacznikiem  stało się funkcjonowanie poza miastem.

Koniec lat dziewięćdziesiątych to czas, kiedy zorganizowali swoje pierwsze festiwale – Serce Azji 1 i Serce Azji 2 – oraz rozpoczęli letnie laboratorium teatralne w górach ałtajskich.

Uranopolis

Obóz Karzegal to obóz namiotowy w ałtajskim lesie, w którym, dzięki grantowi rosyjskiego Ministerstwa Edukacji, spotkały się dzieci z pięciu rosyjskich domów dziecka oraz dzieci i nauczyciele z Moskiewskiej Mędzynarodowej Szkoły Filmowej. Wówczas prawie cała praca artystyczna (grupy artystyczne, trening teatralny) była prowadzona przez Warsztat Vahramajevych. Tak rozpoczął się nowy rozdział w historii Vahramajevych – historia grupy Uranopolis.

Grupa została założona w 2006 roku przez byłego nauczyciela historii i dziennikarstwa Moskiewskiej Międzynarodowej Szkoły Filmowej Vitalego Semionoffa i Germana Pikusa – absolwenta Warsztatów Vahramajevych i również dawnego nauczyciela Szkoły. Celem Uranopolis było umożliwienie studentom Warsztatów Vahramajevych kontynuowanie pracy w teatrze po ukończeniu zajęć w Karzegalu.

Akutagawa Dreams
reż. German Pikus i Anna Wakhrameeva
18 lipca 2010, godz. 16.00
Teatr Poza Tym Gdański Archipelag Kultury
Gdańsk, ul. Dworcowa 5

Dodaj komentarz