• 2010-07-15

XIV Gdanski Festiwal Szekspirowski

W dniach od 30 lipca do 8 sierpnia 2010 r. odbędzie się XIV Gdański Festiwal Szekspirowski. W tym roku zaprezentowanych zostanie 20 spektakli z całego świata.

fragment Hamleta w reż. Oskarasa Koršunovas, fot.Dmitrij Matvejev

"Hamlet" w reż. Oskarasa Koršunovas, fot. Dmitrij Matvejev

W ramach imprezy wystawione zostaną cztery polskie przedstawienia, nominowane do nagrody w  Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2009/2010. W tym roku konkurs przyjął nową formułę, na festiwal zaproszono  cztery wybrane konkursowe spektakle, a ostateczny werdykt zapadnie podczas imprezy.

Pokazane będą również zagraniczne spektakle wywodzące się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii Węgier, Armenii, Zimbabwe. Będzie też możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli. Szczególnie interesujące będą z pewnością dwie produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa – Sen Nocy Letniej i Hamlet, a także francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) – Burza! i Czekając na sen. Po raz drugi zaprezentowany zostanie spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który w 2008 roku pokazał wspaniałą Zimową opowieść w reżyserii Yoshihiro Kurity. W tym roku Hamlet tego samego reżysera zagości na Festiwalu.

Czekając na sen w reż. Iriny Brook, fot. Patrick Lazic

Czekając na sen w reż. Iriny Brook, fot. Patrick Lazic

Nie lada gratką dla widzów ceniących sobie kunszt aktorski będzie prezentacja monodramu Wyobraźcie sobie… William Shakespeare ze świetną rolą Andrzeja Seweryna, przygotowany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Wydarzeniem festiwalu będzie także jeden z najciekawszych rumuńskich spektakli szekspirowskich ostatnich lat polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie – Burza w wykonaniu Toma Caragiu Theatre z Ploieşti. Zaprezentujemy też spektakl Jak wam się podoba uznanego węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w węgiersko-ukraińskiej koprodukcji teatrów: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.

W tym roku po raz pierwszy realizowany będzie spektakl popularnego w Wielkiej Brytanii nurtu teatru społecznego (community play), w którym członkowie lokalnej społeczności są zaangażowani w produkcji teatralną nie tylko jako widzowie, ale także jako autorzy przedstawienia. Takim przedsięwzięciem jest Perykles brytyjskiej grupy Parrabbola, który rozegra się na Dolnym Mieście w Gdańsku. Weźmie w nim udział około 100 aktorów wybranych na drodze castingu i poprzez zgłoszenia do organizatorów projektu.

Festiwal Szekspirowski jest dużą, cykliczną, międzynarodową imprezą teatralną organizowaną co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie Gdańska i całego Trójmiasta. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami oraz bogaty program edukacyjny. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania oraz wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata.

Dodaj komentarz