• 2010-07-15

Wystawa filmowa Normana McLarena

W dniach od 21 lipca do 15 sierpnia 2010 roku w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Synchromie. Musique Optique złożoną z filmów kanadyjskiego twórcy, Normana McLarena.

Norman McLaren, "Synchromie. Musique Optique"

Norman McLaren, "Synchromie. Musique Optique"

Wystawa koncentruje się głównie na realizacjach stworzonych techniką, którą McLaren określił mianem animowanego dźwięku: poszukując jedności pomiędzy warstwą wizualną a akustyczną filmu, rysował ścieżkę dźwiękową bezpośrednio na taśmie, po czym animował ją w ten sposób, że powstający obraz stanowił jej barwne odwzorowanie i zwielokrotnienie.

McLaren wprowadził do kanonu technik animacyjnych non-camerowe metody bezpośredniego oddziaływania na taśmę optyczną: w swoich wczesnych eksperymentach zmywał z niej emulsję i obraz, a na tak wyczyszczonym nośniku ręcznie malował i wydrapywał, klatka po klatce, kolejne frazy filmu.

Całe życie poszukiwał dodatkowych możliwości i materiałów wizualnych: wykorzystywał zdjęcia mikroskopowe, wielokrotne ekspozycje, ruch zwolniony, wykresy i kompozycje abstrakcyjne; łączył film animowany z dokumentalnym, używał lalek, ożywiał wycinanki, eksperymentował z graficzną reprezentacją dźwięku.

Norman McLaren (1914-1987) przez większość życia związany był z National Film Board of Canada w Montrealu, gdzie w 1942 roku założył sekcję i studio filmu animowanego. Zrealizował w nim ponad 60 filmów, za które otrzymał ok. 200 międzynarodowych nagród, w tym Oscara, Złotą Palmę i BAFTA.

Norman McLaren Synchromie. Musique Optique
21 lipca – 15 sierpnia 2010
wernisaż: 21 lipca 2010, godz. 19.00
Centrum Sztuki WRO
Wrocław, ul. Widok 7

Dodaj komentarz