• 2010-07-15

Dni Wilna w CSW Łaźnia w Gdańsku

6 sierpnia 2010 r. o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy litewskich artystów, których prace będą zaprezentowane w ramach Dni Wilna. Wystawa zakończy się 5 września 2010 r.

fotografia Irmy Stanaityte

kompozycja Irmy Stanaitytė

Już po raz trzeci w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia wystawione zostaną prace artystów z Litwy. W tym roku organizatorzy odeszli od dotychczasowej formuły – muzyka, fotografia – i poszerzyli spektrum swoich zainteresowań. W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace Irmy Stanaitytė, Ugnius Gelgude, Aturasa Bumšteinas, Sauliusa Leonavičius, CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute) oraz filmy Jonasa Mekasa.

Punktem łączącym prace, prezentowane w ramach wystawy, jest ich podejście do estetyki, sposób w jaki zawłaszczają i przetwarzają uznane formy obrazowania lub twórczość innych.

W projekcie Dwa Irma Stanaitytė zestawia kompozycje, tworzone w domu przez jej ojca, z przedmiotów znalezionych z fotografiami utrzymanymi w oszczędnej, modernistycznej estetyce spod znaku mniej znaczy więcej. Jej praca to wielowątkowa opowieść o ojcu, jego pasji zbieractwa, kolekcjonowania ale także pytanie o sens tworzenia, klasyczną relację artysta-dzieło-odbiorca.

Arturas Bumšteinas w swoich wideo-performance’ach reinterpretuje klasyczne dzieła awangardy. W Bumšteinas gra Johna Baldessariego śpiewającego Sole LeWitta artysta odtwarza muzykę z pracy John Baldessariego śpiewającego słynny manifest sztuki konceptualnej – Sentences on Conceptual Art Sol LeWitta. W innym  Stockhausen’s Cocktail Bar wykorzystuje Studie II Karlheinza Stockhausena (1954) do przygotowania drinków.

Prace Ugnius Gegudy prowadzą nas przez chaos nocnego życia miasta. Fotografie Grawitacja i wideo Grunwald wykonane zostały w wileńskich klubach. Niewielkich rozmiarów polaroidowe fotografie kojarzą się z estetyką charakterystyczną dla magazynów modowo-lifestylowych, wideo schematem kompozycyjnym nawiązuje do słynnego obrazu Jana Ma.

W dniach od 3 do 5 września 2010 r. będzie miał miejsce finissage, podczas którego wyświetlone zostaną filmy Jonasa Mekasa oraz video Vocabulary lesson autorstwa CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute). Odbędzie się także akcja artystyczna Sauliusa Leonavičius.

Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska

Dni Wilna
6 sierpnia – 5 września
Wernisaż: 6 sierpnia, godz. 18
Finissage: 3-5 września
CSW Łaźnia, Gdańsk

Dodaj komentarz