• 2010-07-14

Koncert Di Galitzyaner Klezmorim w Krakowie

W srodę 21 lipca 2010 r. o godz. 19.00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się koncert Di Galitzyaner Klezmorim, czyli spotkanie z tradycyjną klezmerska muzyką w nowatorskich aranżacjach.

Di Galitzyaner Klezmorim

Di Galitzyaner Klezmorim

W doborze materiału zespół nawiązuje do tradycji, jednak poprzez swą stylistykę i aranżacje wymyka się z tradycyjnego nurtu muzyki klezmerskiej. Dbałość o dźwięk i szczegół, zabawa barwą, wirtuozeria sprawiają, że ich muzyka to mieszanka poetyki, melancholii i żywiołowości.  Zespół w swym obecnym składzie działa od 1998 roku, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Mariola Śpiewak – klarnet, Grzegorz Śpiewak – akordeon, Rafał Seweryniak – kontrabas.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć: Reprezentację Polski na koncercie pt. Magia jednego wieczoru w Luksemburgu, w ramach obchodów I rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, koncert z okazji Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze, a także pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu – Chopin Open (Kraków, 1999).

Obecnie muzycy mają w swoim repertuarze zarówno utwory tradycyjne jak i kompozycje własne. Podczas wtorkowego koncertu usłyszymy głównie utwory z ostatniej płyty Nokh Amol: m.in. Moldavian Hora & No Name Sirba, Mazl Tov, Prayer in the Isaac Synagogue, Hasidic, Chopin’s Freilach, Friday Evening, a także najnowszy utwór Triumph of Harry, który posłużył jako ścieżka dźwiękowa do filmu dokumentalnego pt. My Thesis Harry (reż. Daniel B. Burns) opowiadającego o losach polskiego Żyda, Harrego Zborowskiego.

Koncert Di Galitzyaner Klezmorim
Żydowskie Muzeum Galicja
21.07.2010, godz. 19.00
Kraków, ul. Dajwór 18

Dodaj komentarz