• 2010-07-14

Anka Leśniak – Body of art

24 lipca 2010 roku o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy Anka Leśniak – Body of art. Wystawa ma pokazać to, co stanowi istotę twórczości Anki Leśniak – można to nazwać ciałem sztuki, komponentem, szkieletem, jednym z jej zasadniczych składników.

Anka Leśniak, akcja "Body Printing"

Anka Leśniak, akcja "Body Printing"

Za kluczowe pojęcie dla twórczości Anki Leśniak należy uznać zmysłowość. Artystka tłumaczy, że malarstwo ma być zmysłowe i sexy, namacalne i konkretne – dlatego cielesne, związane z dotykiem, emocjami, płcią, seksem. Stąd decyzja artystki o wykorzystywaniu w sztuce własnego ciała.

W przypadku Leśniak ważną rolę odegrał gest nakładania farb bezpośrednio na ciało i energia wyzwalająca się podczas bezpośredniego kontaktu jej ciała z malarskim podłożem. Artystka w świadomy sposób odcina się tytułem od artystycznych zjawisk, które kryją się pod pojęciem Body Art. W nich twórcy także wykorzystują własne ciała, bardziej jednak koncentrują się na fizycznej aktywności, poddając ciało rozmaitym próbom, w których testują jego wytrzymałość.  Leśniak koncentruje się na tym, co w cielesności przyjemne. Dlatego w jej przypadku należy mówić o Body of Art.

Z idei sztuki zmysłowej wyrosła potrzeba bezpośredniego kontaktu widza z artystką i jego aktywność. Tak narodził się pomysł na akcje Body Printing. Podczas nich widzowie pojedynczo mogli wchodzić za zasłonę z odcisków ciała artystki, gdzie wykonywali własny odcisk. W ten sposób Leśniak zatarła granicę między pojęciem artystki i modelki, malarstwa i grafiki, odbiorcy i współtwórcy. W czasie tych akcji przestrzeń galerii stopniowo wypełniała się odciskami wykonanymi przez publiczność.

To, co powstało za zasłoną, w atmosferze pewnej tajemnicy, bezpośredniego kontaktu z artystką, właściwie bez świadków, zostało przeniesione na zewnątrz – na widok publiczny. Artystka przy pomocy publiczności rozwieszającej odciski jej ciała, zaczęła wypełniać swoją obecnością przestrzeń galerii i w swoisty sposób ją anektowała.

Zmysłowość malarstwa widać wyraźnie w instalacjach, które artystka przygotowuje specjalnie do zastanego wnętrza, wypełniając je multiplikowanymi odciskami intymnych części swojego ciała, wykonanych na niewielkich formatach. Artystka w ten sposób zmienia charakter galeryjnego wnętrza, czyni je bardziej intymnym, energetycznym, przyjaznym dla widza.

Gra, jaką podjęła z pojęciami artystki i modelki doprowadziła ją do prac, w których oddaje głos kobietom związanym ze sztuką, jednak przez historię sztuki pomijanym: modelkom, muzom. W pracy Top models artystka wciela się w postacie kobiet znanych z obrazów wielkich mistrzów, których tożsamość jest zupełnie pomijana, a w najlepszym wypadku traktowana jako zabawna anegdotka lub mało znacząca historyjka. Leśniak zadaje pytanie ,na ile te pomijane przez krytykę kobiety, które są w pewnym stopniu tworzywem sztuki, mają na tą sztukę wpływ.

Anka Leśniak urodziła się w 1978 roku w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi (2004 r.) i historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003 r.). Tworzy w takich dziedzinach jak: malarstwo, video, instalacja, performance. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych oraz projektów grupowych w kraju i za granicą.

Anka Leśniak – Body of art
24 lipca – 5 września 2010
wernisaż wystawy: 24 lipca 2010, godz. 17.00
Galeria Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
Gorzów Wielkopolski, ul. Pomorska 73

Dodaj komentarz