• 2010-07-13

Recital fortepianowy Kevina Kennera

18 lipca 2010 o godzinie 17.00 w  Willi Decjusza w Krakowie odbędzie się recital fortepianowy Kevina Kennera. Koncert stanowi część cyklu Dziedzictwo Chopina, uświetniającego obchody Roku Chopinowskiego. Artysta wykona utwory Fryderyka Chopina oraz Roberta Schumanna.

plakat recitalu Kevina Kennera

plakat recitalu Kevina Kennera

W programie koncertu obok wybranych dzieł Chopina znajdą się utwory Roberta Schumanna, którego 200. rocznica urodzin również przypada w 2010 r. Niemiecki kompozytor i krytyk muzyczny swoje pierwsze uwagi na temat muzyki Chopina zamieścił w entuzjastycznej recenzji Wariacji B-dur op. 2, opublikowanej w Allgemeine Musikalische Zeitung, gdzie zamieścił słynne zdanie: Panowie czapki z głów, oto geniusz. W swoim utworze – Karnawał op. 9 Schumann zamieścił muzyczny portret Chopina (miniatura Chopin). Chopin z kolei zadedykował Schumannowi Balladę F-dur.

Schumann opublikował również entuzjastyczne omówienia dzieł Chopina w wydawanym przez siebie Neue Zeitschrift für Musik (1836 – 1841), były to: Koncerty fortepianowe; Etiudy op. 25; Impromptus op. 29, Mazurki op. 30, Scherzo op. 31; Sonata b-moll. Recenzje te podkreślają przede wszystkim nowatorstwo oraz indywidualność chopinowskiego stylu. Utwory Chopina Schumann nazywa często potężnymi lub porywającymi i porównuje z dziełami cenionych przez siebie kompozytorów, takich jak Beethoven, czy Schubert. Akcenty krytyczne w chopinowskich recenzjach Schumanna pojawiają się wyjątkowo (Finał Sonaty b-moll). Cenne uwagi na temat twórczości Chopina znajdują się także w dzienniku Schumanna oraz w jego korespondencji.

Arabeska, którą usłyszymy jest miniaturową formą muzyczną na fortepian, pełną ornamentyki i lekkości. Odpowiadała wyobrażeniom romantyków o kulturze Bliskiego Wschodu i niekiedy brzmiały w niej orientalne tony. Arabeski tworzyli również tacy kompozytorzy, jak: Piotr Czajkowski, Claude Debussy i inni.

Program:
Robert Schumann: Arabeska C-dur op.18; Karnawał op. 9
Fryderyk Chopin: Dzieła wybrane

Kevin Kenner kształcił się pod kierunkiem Krzysztofa Brzuzy następnie studiował u profesora Ludwika Stefańskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Peabody Conservatory of Music u profesora Leona Fleischera. Ukończył także Hochschule fur Musik w Hanowerze w klasie profesora Karla Heinza Kammerlinga.

W 1980 roku jako 17-latek otrzymał wyróżnienie za najbardziej obiecujący talent w Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W edycji XII Konkursu w 1990 roku, zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano), nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. Tego samego roku zdobył brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej. Inne nagrody to International Terence Judd Award (Londyn 1990), Van Cliburn International Piano Competition (Fort Worth, 1989) oraz Gina Bachauer International Competition (Salt Lake City 1988).

Występował jako solista ze światowej klasy orkiestrami, m.in. Halle Orkiestra, BBC Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony of Japan, Orkiestra Filharmonii Radia i Telewizji w Brukseli, Orkiestra Filharmonii w Oslo i USA. Wraz z dyrygentami, takimi jak Sir Charles Groves, Andrew Davis, Hans Vonk, Stanisław Skrowaczewski, Jiri Belohlavek czy Kazimierz Kord. Występował również wspólnie z Śląską Orkiestrą Kameralną. Od 2000 roku prowadzi klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie oraz mistrzowskie kursy pianistyczne.

Organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza

Dodaj komentarz