Multimedialne origami w Krakowie

Przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangghaw Krakowie stanęła wczoraj niezwykła rzeźba – multimedialne Origami autorstwa Aleksandra Janickiego. To symboliczny dialog tradycji z nowoczesnością: żuraw – uznawany w Japonii za symbol długowieczności – o wysokości pięciu metrów i wykonany ze stali.

Aleksander Janicki i jego Origami, fot. Paweł Ulatowski

Aleksander Janicki i jego Origami, fot. Paweł Ulatowski

Orgiami to kolejny etap projektu Chopin w mieście realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zaprojektowane przeze mnie Orgiami na swój sposób, odnosi się do zjawiska przemijania. Jak wiotkie papierowe formy tak i ta, mimo że ze stali, w końcu podda się upływowi czasu. Rudy kolor na powierzchni rzeźby to rdza – pierwsza oznaka degradacji – mówi autor rzeźby Aleksander Janicki.

Obok rzeźby ustawiono abstrakcyjne formy przedstawiające wybrane etapy składania origami. Wielowiekowa forma kameralnej dalekowschodniej sztuki składania papieru poprzez przeskalowanie i zmianę materiału na dużo bardziej trwały, staje się elementem porządku innej kultury: monumentalną rzeźbą w strukturze miasta.

Aleksander Janicki, Origami, fot. Paweł Ulatowski

Aleksander Janicki, Origami, fot. Paweł Ulatowski

Dodatkowym elementem związanym z przestrzenią ekspozycyjną jest dźwięk. Wokół rzeźby rozmieszczono kolumny dźwiękowe przystosowane do pracy na zewnątrz, które emitują utwory Chopina (grają je: Martha Argerich, Nelson Freire, Vladimir Ashkenazy, Maria Joao Pires, Jean-Marc Luisada, Claudio Arrau, Rafał Blechacz, Elżbieta Szmytka & Malcolm Martineau).

Lokalizacja Origami nie jest przypadkowa. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od początku istnienia skupia się na dialogu kultur dalekiego wschodu i europejskiej, a twórczość Chopina jest szczególnie bliska Japończykom.

Autorz rzeźby – Aleksander Janicki - to artysta od wielu lat związany z kulturą Japonii. W roku 2002 był autorem multimedialnej wystawy Hiroshige multimedialnie zorganizowanej z okazji przyjazdu Pary Cesarskiej do CSiTJ Manggha. Wraz z Krzysztofem Ingarden współtworzył także projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2005 w Archi, obsypanego licznymi nagrodami w kraju i za granicą. Ostatnio realizuje projekt Dojo – StaraWieś – Centrum Japońskich Sztuk Walki w Górach Świętokrzyskich – największego tego typu kompleksu w Europie.

Orgiami to trzecia z czterech zaplanowanych w ramach projektu Chopin w mieście artystycznych realizacji Aleksandra Janickiego. W czerwcu, na placu Jana Nowaka – Jeziorańskiego stanęła Kula satelitarna – Chopin SAT, a kilka dni temu – u zbiegu Plant i ul. Szewskiej – Przyst@nek . Jeszcze w lipcu zaplanowano odsłonięcie rzeźby Ideał sięgnął bruku.

Plakat projektu Chopin w mieście

Plakat projektu Chopin w mieście

Projekt Chopin w mieście w sposób niekonwencjonalny wpisuje Kraków w cykl obchodów Roku Chopinowskiego. Wszystkie aktywności umieszczono w przestrzeni publicznej, a poszczególne elementy projektu wykorzystują niestandardowe działania oraz nowoczesne technologie. W ramach projektu, w różnych punktach Krakowa stanęło już sześć replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, a na Bulwarze Czerwieńskim – wielkoformatowe reprodukcje obrazów Jerzego Dudy-Gracza inspirowanych utworami Chopina. Przy Placu Jana Nowaka – Jeziorańskiego stanęła Kula satelitarna – Chopin SAT, a u zbiegu Plant i ul. Szewskiej – Przyst@nek (obydwie multimedialne rzeźby autorstwa Aleksandra Janickiego). Wkrótce pojawi się jeszcze jedna rzeźba Aleksandra Janickiego – Upadły fortepian, a przejście podziemne prowadzące z Dworca Głównego w stronę Rynku przemieni się w miejsce edukacji, odpoczynku i zabawy. Nową, muzyczną, szatę otrzymają także Bulwary Wiślane.

Dodaj komentarz