• 2010-07-07

Henkel Art.Award. 2010 – polscy finaliści wybrani

Prace konkursowe Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej prezentowały najwyższy poziom artystyczny w polskim etapie Henkel Art.Award. 2010. Artyści, których dokumentacje zostały wybrane spośród rekordowej liczby 260 zgłoszeń, jesienią będą rywalizować o nagrodę główną – indywidualną wystawę w wiedeńskim MUMOK.

Maksymilian Cieślak, "Odrobina szczęścia"

Maksymilian Cieślak, "Odrobina szczęścia"

O nominacji Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej zdecydowało jury w składzie: Hanna Wróblewska, Zastępca Dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki – przewodnicząca jury, Stach Szabłowski, kustosz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Piotr Bernatowicz, redaktor naczelny miesięcznika Arteon. Magazyn o Sztuce.

Przegląd dokumentacji nadesłanych na konkurs był dla nas bardzo ciekawy – podsumowuje konkurs Hanna Wróblewska. Oprócz artystów już znanych z polskiej sceny artystycznej, debiutujących w ostatnich kilku latach, mieliśmy tez możliwość uzupełnienia naszej wiedzy o postawy artystyczne, dzieła i nazwiska wcześniej nam nieznane. Poziom dokumentacji był dobry, wybór spośród nich tylko trzech zamiast pięciu czy siedmiu był dla nas prawdziwym problemem, z którego wybrnęliśmy po dyskusji, starając się uszanować różnorodność stanowisk artystycznych i pluralizm własnych postaw – dodaje przewodnicząca jury.

Jury postanowiło nagrodzić 27-letniego Mateusza Cieślaka za tworzenie zaskakująco spójnej i oryginalnej całości prac wideo przy wykorzystaniu bogatych, acz różnorodnych źródeł. Artysta, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mateusz Sadowski przekonał oceniających użyciem w swoich pracach wideo niemal demonstracyjnie bardzo prostych środków, obrazów i materiałów, za pomocą których odwołuje się do niezwykle mocnych i podstawowych emocji oraz doświadczeń. Urodzony w 1984 roku artysta ukończył Wydział Intermediów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

34-letnia Aleksandra Waliszewska, która zgłosiła prace w kategorii malarstwo, została wyróżniona za połączenie ogromnej dynamiki wyobraźni ze swobodą, z jaką penetruje malarskie konwencje i rozległe obszary kultury wizualnej. Artystka obroniła dyplom na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Oprócz wyróżnienia w postaci udziału w międzynarodowym finale, trójka polskich artystów otrzyma nagrodę finansową. Podobnie jak w zeszłym roku, ze względu na bardzo wyrównany poziom artystyczny reprezentowany przez finalistów, jury postanowiło nie przyznawać tylko jednego wyróżnienia finansowego. Kwota 5 tysięcy złotych zostanie powiększona do 6 tysięcy złotych i podzielona na trzy równe części - mówi Dorota Strosznajder koordynatorka konkursu z ramienia Henkel Polska.

Międzynarodowe jury we wrześniu oceni prace krajowych finalistów i wybierze pięciu artystów, którzy przejdą do ścisłego finału i będą walczyć o nagrodę główną – czek na 7 tysięcy euro, indywidualną wystawę w wiedeńskim Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) oraz w kraju ojczystym. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się w listopadzie 2010 r.

Dodaj komentarz