• 2010-07-06

O instrumentach dętych bez zadęcia

15 lipca 2010 roku w ramach trwającej III Letniej Akademii Jazzu w Łodzi odbędzie się wykład i warsztaty poświęcone roli instrumentów dętych w zespole jazzowym. Spotkania poprowadzi ceniony polski puzonista Grzegorz Nagórski. Wieczorem natomiast zagra koncert jego autorska formacja Grzegorz Nagórski Quartet.

Grzegorz Nagórski, fot. T. Zakrzewski

Grzegorz Nagórski, fot. T. Zakrzewski

Wyjątkowe umiejętności i muzyczna wrażliwość to przyczyny ogromnej popularności, jaką Grzegorz Nagórski cieszy się wśród muzyków zaliczanych do światowej czołówki jazzu. To jeden z niewielu polskich dęciaków (jak potoczne nazywa się instrumentalistów dętych), który od wielu lat kontynuuje międzynarodową karierę i współpracuje z największymi, m.in. Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem czy Rayem Charlesem. Możliwość posłuchania jego prelekcji i koncertu będzie z pewnością dla fascynatów jazzu dużą atrakcją.

Jego wykład na III Letniej Akademii Jazzu skupi się na roli instrumentów dętych w małym zespole jazzowym i będzie interesujący szczególnie dla tych, którzy właśnie tym instrumentom przypisują najważniejsze znaczenie w jazzie. Po wykładzie wszyscy zgromadzeni przy Łąkowej 29 będą mogli wziąć udział w warsztatach praktycznych. Warto tego dnia zabrać ze sobą swój instrument i spróbować sił pod  okiem mistrza.

Grzegorz Nagórski Quartet, fot. T. Zakrzewski

Grzegorz Nagórski Quartet, fot. T. Zakrzewski

Grzegorz Nagórski jest przedstawicielem mainstreamu – głównego nurtu jazzu, opartego na najlepszych wzorach wykształconych na przestrzeni lat i rozwijanych przez mistrzów gatunku – Phila Woodsa, Raya Rooneya czy Tita Puente – mówi Michał Padkowski, koordynator sceny jazzowej Klubu Wytwórnia. To mistrz w swojej specjalności potwierdzający swoją pozycję na polskiej i europejskiej scenie licznymi nagrodami– dodaje.

Muzyk, który długo był niedoceniany w rodzinnym kraju, sięgnął ostatecznie także i po polskie laury, zdobywając Statuetkę Fryderyka za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku 2009. Program z tej płyty przedstawi 15 lipca o 20:00 na scenie Wytwórni z towarzyszeniem zespołu Grzegorz Nagórski Quartet, reaktywowanego po prawie sześcioletniej przerwie w 2007 roku. Wówczas to zespół zasilił Andrzej Święs na kontrabasie oraz pianista Paweł Tomaszewski. Oprócz nich na wytwórnianej scenie zagości jeszcze Łukasz Żyta na perkusji oraz oczywiście sam Grzegorz Nagórski.

Grzegorz Nagórski – urodzony 11 kwietnia 1964 w Tczewie, polski puzonista jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta dwóch amerykańskich uczelni: Florida Atlantic University (1990-1991 klasa puzonu dr. Hachkrofta) oraz University of Miamii, który ukończył w 1993 tytułem magistra Jazz Performance. Był członkiem zespołów New Coast i Young Power, a także Zbigniew Lewandowski Septet. W 2007 roku reaktywował swój kwartet i nagrał (wraz z Pawłem Tomaszewskim, Andrzejem Święsem i Łukaszem Żyta) płytę pt. Dedication na której znalazły się jego własne kompozycje.

Plan dnia

godz. 11.00-13.00 wykład Instrumenty dęte w małym zespole jazzowym, Grzegorz Nagórski
godz. 14.00-16.00 warsztaty z Grzegorzem Nagórskim
godz. 18.30-19.30 projekcja filmu z serii Ken Burns Jazz GIFT
godz. 20.00 koncert Grzegorz Nagórski Quartet

III Letnia Akademia Jazzu
15 lipca 2010, Łódź

Dodaj komentarz