• 2010-07-05

Mambo Spinoza

7 lipca 2010 roku o godz. 19.00 w Galerii Zderzak w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Mambo Spinoza. Kuratorem wystawy jest Marta Tarabuła. Artyści biorący udział w wystawie: Monika Chlebek, Dawid Czycz, Tom Verninnen, Ziemowit Kmieć, Cecylia Malik, Monika Szwed, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski i inni.

Wystawa "Mambo Spinoza" w Galerii Zderzak

Wystawa "Mambo Spinoza" w Galerii Zderzak

Mambo – wiadomo, taniec: Havana, lata 40. La Tropicana Dance Club, swing, akrobatyczne figury, precyzyjny ruch. A Spinoza?
Spinoza
nie imię to dziewczyny
Spinoza
to nie z importu lek
– próbowali wyjaśniać pt.: publiczności lekko zapomniani dziś panowie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Również i my zadajemy sobie to pytanie, które nurtowało ich przed pół wiekiem, a w tej chwili znowu brzmi aktualnie:

Czy nie powinna już przenikać
do wystaw inna tematyka?
Czy nie czas tamtej przerwać przerwą (…) ?

Więc nie voyeuryzm i nie gender, nie homofobia i nie kolonializm, nie bezdomni i wykluczeni, nie meczety i nie synagogi. Przerwa. Przerwa na lato.

Wystawę rozpocznie 266 wejście na drzewo w wykonaniu Cecylii Malik. Co dalej? Skok w nieznane, bez asekuracji. Gorące rytmy lata przyprawione – do smaku – szczyptą filozofii.

Podziwiać będą cudzoziemcy
Francuzi , Włosi, Szkoci, Niemcy
że Polak, nawet kiedy gwiźnie,
już filozofii liźnie!

Zobaczyć będzie można obrazy i obiekty, filmy i fotografie, zestawione tak, jak Spinoza budował swoje propozycje – krótkie zdania, w których dwa pojęcia są połączone jedną relacją logiczną, bez komentarza ze strony autora, co oczywiście otwiera pole do interpretacji. Zawartość wystawy będzie się zmieniać kilka razy w ciągu wakacji.

Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków
Wernisaż: środa 7 lipca 2010 g. 19.00
Kurator: Marta Tarabuła

Dodaj komentarz