• 2010-07-03

Wystawa Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

We wrześniu 2010 roku w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego otwarta zostanie wystawa Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Ekspozycja będzie mieć formę szlaku turystycznego przebiegającego w podziemnych korytarzach.

Wystawa w podziemiach krakowskiego rynku

Wystawa w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego.

Jak mówi jeden z tówrców i wykonawców projektu Marcin Pietuch, nie będzie to zwykła wystawa. Autorzy planują zestawić ze sobą elementy archeologiczne, scenograficzne, mulitmedialne i świetlne. Najważniejszą częścią trasy turystycznej będzie rezerwat archeologiczno – architektoniczny, w obrębie którego eksponowane będą odkryte w ostatnich latach relikty dawnych budowli rynkowych, struktury ziemne, historyczne drogi i inne zabytki archeologiczne opowiadające o przeszłości tego miejsca. Dzięki odkrytym w podziemiach eksponatom z okresu od XI do XV wieku, szlak opowie poruszającym się po nim turystom o średniowiecznym Krakowie, pozwoli zrozumieć historię lokacji Krakowa i powstania Sukiennic, które stały u podstaw rozwoju gospodarczego miasta.

Podziemny szlak turystyczny.

Podziemny szlak turystyczny.

Szlak będzie miał unikatowy charakter, gdyż zakłada zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych, dzięki czemu nastąpi odejście od tradycyjnie pojmowanej idei muzealnictwa. Zwiedzanie będzie możliwe w sposób niekonwencjonalny, poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami. Wykorzystane zostaną do tego nowatorskie formy przekazu i zdobycze techniki, dzięki czemu zwiedzający będą jak najbliżej historii. Posłużą do tego: rekonstrukcje, makiety architektoniczne, inscenizacje na ekranie dymowym, hologramy, ekrany dotykowe, stanowiska multimedialne, skanery i projekcje.

Ekspozycji będą towarzyszyć efekty akustyczne imitujące np. gwar handlowy na Rynku, skrzypienie wagi, turkot wozów załadowanych towarami, odgłosy pracy w warsztatach rzemieślniczych. Dużą rolę odegra oświetlenie, które budować będzie znaczącą część scenografii rezerwatu. Bardzo istotne jest wyposażenie wystawiennicze (podświetlane gabloty i prezentery), elementy zabudowy wnętrz, siedziska, meble. Goście wystawy będą mogli np. zważyć się i zmierzyć na średniowiecznej wadze według miar i wag z epoki, obejrzeć warsztaty rzemieślnicze, w tym projekcję prac złotnika, a także odwiedzić średniowieczne cmentarzysko.

Rekonstrukcja średniowiecznych domostw.

Rekonstrukcja średniowiecznych domostw.

Ważnym elementem wystawy będzie strefa dla dzieci. Wydzielona ściankami przestrzeń posłuży do zabawy i nauki w sposób niezakłócający zwiedzania innym. Wielką atrakcją dla najmłodszych i nie tylko będzie spektakl teatrzyku o dawnym Krakowie i Smoku Wawelskim. We wnętrzu znajdą się stoliki, siedziska dla dzieci, pojemniki i meble do przechowywania zabawek edukacyjnych, pomocy naukowych i gier dla dzieci najmłodszych, szkół podstawowych i dzieci starszych.

Wystawa ruszy we wrześniu 2010 roku.

Projekt realizowany jest przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa.

Dodaj komentarz