• 2010-07-03

Joanna Roszak: W cztery strony naraz…

W piątą rocznicę śmierci Tymoteusza Karpowicza do księgarń w całej Polsce trafia książka Joanny Roszak W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza wraz z dołączonym do niej filmem w reżyserii Mirosława Spychalskiego i Jarosława Szody. Publikacja jest zwiastunem dziesięciotomowych dzieł zebranych pisarza przygotowywanych przez Biuro Literackie.

Okładka książki W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza

Okładka książki W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza

Na książkę pod redakcją Jana Stolarczyka, ilustrowaną fotografiami z różnych okresów życia Karpowicza, złożyło się 30 wywiadów oraz wspomnień, które przeprowadziła i zebrała Joanna Roszak. Jej rozmówcami byli bliscy i przyjaciele poety, a także literaturoznawcy, krytycy, muzycy i osoby, które się z nim zetknęły.

Dołączony do publikacji film Spychalskiego i Szody jest dopełnieniem wspomnień o Karpowiczu, unikatowym obrazem środowiska poety, jego poglądu na sztukę i świat, spisanym i zawartym w tomie Mówi Karpowicz.

Tymoteusz Karpowicz (ur. 1921) – poeta, dramaturg i teoretyk literatury. Otrzymał nagrody m.in. Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, dwukrotnie The Illinois Art Council, nagrodę literacką miasta Wrocławia (1957). Wyróżniony odznaką zasłużony dla kultury polskiej. Przekładał poezję niemiecką, rosyjską i serbską. Opublikował czternaście książek. Zmarł w 2005 roku w Chicago.

Tymoteusz Karpowicz

Tymoteusz Karpowicz

Portrety to czwarta publikacja związana z Tymoteuszem Karpowiczem we wrocławskim wydawnictwie (po książkach Małe cienie wielkich czarnoksiężników, Mówi Karpowicz i Podziemnie wniebowstąpienie; ta ostatnia podczas Portu Wrocław 2006 zainicjowała konferencję wokół twórczości autora). Książka ukazuje się jako szósty tom Biurowej serii Rozmowy, w której wcześniej opublikowano: Trop w trop; szare światło; Rozbiórkę. Wiersze, rozmowy i portrety 26 poetów oraz tomy: Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia, relacje, świadectwa oraz Ucieczkę w bok. Pytania i odpowiedzi.

Dodaj komentarz