• 2010-07-03

Carmina Burana w katowickim Spodku

25 września 2010 roku o godzinie 19.00 w hali widowiskowej Spodek w Katowicach zostanie zaprezentowana kantata sceniczna Carla Orffa Carmina Burana w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Spektakl przygotowany przez Operę Śląską odbędzie się w ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego.

Carmina Burana, fot. Tomasz Zakrzewski

Carmina Burana, fot. Tomasz Zakrzewski

Carmina Burana to nazwa trzynastowiecznego zbioru świeckich pieśni i poezji, głównie o tematyce miłosnej, na podstawie których w XX wieku Carl Orff skomponował kantatę sceniczną – utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe, z dominującym rytmem i prosto zharmonizowanymi partiami chóralnymi. Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru O Fortuna.

Carmina Burana Orffa składa się z trzech części, poprzedzonych prologiem zatytułowanym Fortuna Imperatrix Mundi (Fortuna władczyni świata), w którym autor skarży się na zmienność losu i zależność człowieka od kaprysów fortuny.

I. część Primo Verte (Wiosna) opiewa uroki budzącej się przyrody, jej barw i rodzącego się pragnienia miłości.
II. część In taverna (W gospodzie) to pieśni, które sławią radości płynące z biesiadowania w doborowym towarzystwie.
III. część Court d’amours (Dwór miłości) jest główną częścią kantaty sławiącą ziemską miłość we wszystkich przejawach.
Całość zamyka powrót do treści prologu – skargi na niestałość łask fortuny.

W przedstawieniu udział weźmie niemal 200-osobowy zespół artystyczny: soliści, chór, orkiestra, duży zespół baletowy, chór chłopięcy oraz tancerze Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia. Do realizacji zaangażowana została również duża grupa statystów: alpiniści, judocy, tancerze break dance.

Spektakl Carmina burana w reżyserii Roberta Skolmowskiego zdobył Honorową nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego ZŁOTA MASKA w kategorii Przedstawienie roku 2008. Laureatami nagród zostali także: Robert Skolmowski – za reżyserię i inscenizację, Radosław Dębniak za scenografię oraz Karina Skrzeszewska w kategorii najlepsza rola wokalno-aktorska za partię Dziewczyny w Carmina burana.

Carmina Burana

Inscenizacja i reżyseria: Robert Skolmowski
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
Scenografia: Radek Dębniak
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Choreografia: Maciej Prusak
Kierownictwo chóru: Anna Tarnowska
premiera w Operze Śląskiej: 14 grudnia 2008 r.

25 września 2010, godz. 19.00
Hala widowiskowa Spodek w Katowicach

Dodaj komentarz