• 2010-07-03

4. Tzadik Poznań Festiwal 2010

W dniach od 30 lipca do 1 sierpnia 2010 roku potrwa 4 edycja Tzadik Poznań Festiwal 2010. Podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. JOHN ZORN ze swoim kwartetem Masada i pianistą URI CAINEM, JAMIE SAFT TRIO, francuski kwartet ZAKARYA (2007 r.), YAIR DALAL – BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET (2008 r.), kwartet FELDMAN/ COHEN/ CAINE/ PEROWSKY, trio RASHANIM, Joe MCPHEE i LA MAR ENFORTUNA (2009 r.). Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami SHOFAR i CUKUNFT, formacje The TRANSGRESS, YAZZBOT MAZUT, ENTEROUT TRIO, oraz klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski – IRCHA PNEUMATIC.

Basic CMYK

4. Tzadik Poznań Festiwal

TZADIK POZNAŃ FESTIVAL 2010

Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 3 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty, projekcje filmowe a także duże widowisko plenerowe. Festiwal zgromadzi najwybitniejszych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

TZADIK MUZYCZNY – jak co roku zaprezentuje światową czołówkę muzyki wyrastającej z kultury żydowskiej, z USA, Francji i Polski. Muzycy wystąpią z wykonywanym przez siebie od lat repertuarem, przygotują także projekty specjalne.

Będą one tworzone wspólnie przez muzyków zagranicznych i polskich. Pierwszego i drugiego dnia odbywać się będą po trzy koncerty. Jeden na scenie głównej – będą to koncerty galowe, dwa w klubach Dragon (ul. Zamkowa 3 w Poznaniu) i dwa w klubie Meskalina (dawna restauracja Kresowa, Stary Rynek 3, Poznań). W niedzielę poza trzema koncertami (koncert galowy + dwa koncerty klubowe) odbędzie się koncert specjalny.

Wśród zaproszonych artystów są takie gwiazdy jak amerykański gitarzysta Tim Sparks i francuski akordeonista Yves Weyh, polski gitarzysta Raphael Rogiński, polski skrzypek Maciej Filipczuk i wokalistka Lena Piękniewska.

Koncerty galowe odbywające się w unikalnym miejscu, jakim bez wątpienia jest dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, otrzymają tym samym wyjątkową oprawę.

Pierwszym projektem specjalnym czwartej edycji festiwalu będzie sobotni, galowy koncert jednego z czołowych amerykańskich gitarzystów folkowo/jazzowych – Tima Sparksa, który dla wytwórni TZADIK nagrał cztery płyty. Tim Sparks wystąpi w dwóch odsłonach: duet z Raphaelem Rogińskim i kwartet w składzie Tim Sparks (gitara), Raphael Rogiński (gitara), Macio Moretti (perkusja) i Ksawery Wójciński (kontrabas). Podczas obu koncertów usłyszymy tradycyjne kompozycje klezmerskiego klarnecisty Naftula Brandweina, któreu gitarzysta dedykował swoja ostatnią płytę Little Princess – Tim Sparks Plays Naftule Brandwein.

Drugim projektem specjalnym będzie niedzielny galowy koncert jednego z czołowych francuskich akordeonistów Yvesa Weyh z zespołu Zakarya (który gościł już na pierwszej edycji TZADIK POZNAŃ FESTIVAL, kiedy to ich koncert poprzedził występ Johna Zorna z zespołem Masada) i muzyków polskich: polski gitarzysta Raphael Rogiński, klarneciści Paweł Szamburski i Michał Górczyński i perkusista Paweł Szpura. Ten francusko-polski kwintet będzie wykonywał tradycyjne żydowskie melodie ze wszystkich stron świata – od Jemenu aż po Kaukaz, od Krakowa do Tin Pan Alley. Usłyszymy zatem elementy muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, sefardyjskiej, judeokurdyjskiej, ale także galicyjskiej.

Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał spektakl Rondele – kołysanki na wieczny sen. To próba wskrzeszenia na jedną, dwie a może i więcej nocy, życia w dzielnicy żydowskiej w Poznaniu. Spektakl wypełnią kołysanki skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla jego potrzeb. Ich autorką jest wokalistka Lena Piękniewska – pomysłodawczyni projektu. Opracowaniem i aranżacją całości materiału muzycznego zajmie się Maciej Filipczuk – znany poznański skrzypek, zapraszający przy tej okazji do współpracy kilku artystów jazzowej i awangardowej sceny muzycznej.

Niezwykle istotny jest wybór miejsca przedstawienia. Twórcy projektu zdecydowali się na podwórko kamienicy przy ulicy Dominikańskiej 3. Skład zespołu: Lena Piękniewska – głos, Maciej Filipczuk – skrzypce, Krzysztof Dys – fortepian, Maciej Kocin Kociński – saksofon, klarnet, Krzysztof Szmańda – perkusja i Andrzej Święs – kontrabas. Koncert ten produkowany jest przez Poznańską Fundację Artystyczną.

Kuratorem cyklu muzycznego jest Tomasz Konwent, kurator i rzecznik prasowy poprzednich edycji Tzadik Poznań Festiwal.

TZADIK FILMOWY – jak co roku poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na 7 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ŻYDOWSKIE MOTYWY, który odbył się w dniach 20 – 25 kwietnia 2010 roku w Warszawie. W tym roku salą kinową będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon, mieszcząca około 100 miejsc siedzących.

Organizator: Stowarzyszenie MULTIKULTI

Współorganizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Fundacja Mały Dom Kultury, Klub Dragon, Klub Meskalina, KontenerArt, Poznańska Fundacja Artystyczna, Multikulti Project, Stowarzyszenie Żydowskie Motywy

Mecenat: Urząd Miasta Poznania

Dodaj komentarz