• 2010-07-01

International Book Festival

W dnaich od 14 do 30 sierpnia w Edynburgu potrwa International Book Festival. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z Olgą Tokarczuk, Michałem Witkowskim, Matthew Kelly oraz Michałem i Joanną Rusinkami. Na Edinburgh International Book Festival zjeżdżają się najbardziej uznani i najbardziej interesujący pisarze, poeci, myśliciele, politycy, fotografowie i artyści z całego świata, by debatować, dyskutować i szukać inspiracji. Festiwal zwykle przyciąga około 200000 gości.

Michał Witkowski

Michał Witkowski

Po trasie literackich spotkań zorganizowanych przez IKP w maju i czerwcu tego roku (the Guardian Hay Festival w Hay-on-Wye, London Review Bookshop oraz Waterstone’s w Glasgow) Olga Tokarczuk spotka się po raz kolejny ze swoimi czytelnikami na największym festiwalu literackim na Wyspach. Pisarka będzie mówić o dwóch swoich książkach przetłumaczonych na angielski Prawiek i inne czasy (ang. Primeval and Other Times) oraz Dom dzienny, dom nocny (ang. House of Day, House of Night).

Poprzednie spotkania przyciągnęły blisko 400 osób. Mamy nadzieję, że spotkanie edynburskie, które odbędzie się 18 sierpnia o godzinie 18.00 w Writers’ Retreat na Charlotte Square Gardens w Edynburgu również będzie się cieszyło popularnością. Prawiek i inne czasy to mityczna historia o życiu i śmierci opowiedziana z perspektywy dziejów małej, polskiej wioski, osadzonej w centrum wszechświata, którą zamieszkują zarówno zwykli ludzie jak i magiczne postaci. Dzięki wyniesieniu fabuły poza ramy realizmu, przy jednoczesnym zakorzenieniu jej w konkretnych, momentami wręcz brutalnych doświadczeniach historycznych XX wieku, pisarce udało się stworzyć wyjątkowo uniwersalną opowieść o burzliwych czasach, w których żyjemy.

Twórczość Olgi Tokarczuk (ur. 1962) została przetłumaczona na prawie 20 języków. Z wykształcenia psycholożka, po sukcesie pierwszych książek porzuciła praktykę terapeutyczną, by całkowicie poświęcić się pisaniu. Przełomem w jej karierze okazała się powieść Prawiek i inne czasy, która ukazała się w Polsce w 1996.

Do Edynburga przyjedzie również Michał Witkowski, którego głośna powieść Lubiewo została w tym roku wydana po angielsku (ang. Lovetown). Michał Witkowski spotka się ze swoimi czytelnikami 19 sierpnia o godzinie 19.30 w Writers’ Retreat. Natomiast 20 sierpnia weźmie udział w spotkaniu promującym zbiór najlepszej europejskiej prozy 2010 roku Best European Fiction 2010, w którym znalazło się jego opowiadanie Didi. Obok Witkowskiego w spotkaniu w ScottishPower Studio Theatre o godzinie 14.00 wezmą również udział inni autorzy zamieszczeni w tym tomie, Alasdair Gray oraz Igor Štiks, a poprowadzi je Stuart Kelly.

Lubiewo to pierwsza w Polsce powieść na temat życia homoseksualistów w czasach komunizmu. Prezentuje szczery i otwarty ogląd świata, który jest raczej mało znany ludziom spoza środowiska. To odświeżający, oryginalny głos, który ciepło i przyjaźnie analizuje kwestie, które nadal pozostają raczej kontrowersyjne. Książka zyskała w Polsce uznanie krytyków i została nominowana do wielu prestiżowych nagród (Nike 2006, Paszporty Polityki 2005 i inne).

Michał Witkowski (ur. 1975) napisał dwa zbiory opowiadań (Copyright, 2001 oraz Fototapeta, 2006) oraz trzy powieści (Lubiewo, 2005, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, 2007 oraz Margot, 2009).

Kolejni zaproszeni przez Instytut Kultury Polskiej do Edynburga goście to autorzy książki Mały Chopin (ang. Little Chopin) Michał i Joanna Rusinkowie, którzy poprowadzą warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Odbędą się one 18 sierpnia o godzinie 10:30 w RBS Workshop Tent na Charlotte Square Gardens. Bilety w cenie £4 można kupić na stronie www.edbookfest.co.uk lub dzwoniąc na numer 0845 373 5888.

Mały Chopin to pierwsza polska książka z obrazkami o życiu jednego z największych kompozytorów. Tekst Michała Rusinka jest lekki i zabawny, a jednocześnie pełen informacji na temat muzyka. Tekstowi towarzyszą ilustrację Joanny Rusinek. Mały Chopin został przetłumaczony na dziesięć języków i stanowi część programu kulturalnego polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach obchodów roku chopinowskiego.

Michał Rusinek (ur. 1972) jest pisarzem i tłumaczem. Wykłada teorię literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim i jest sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Przetłumaczył wiele książek dla dzieci na polski, w tym Piotrusia Pana czy Fistaszki. Jest autorem poezji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a także autorem cieszącego się popularnością Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci.

Na edynburskim festiwalu literackim odbędzie się jeszcze jedno spotkanie z Polską w tle. 21 sierpnia w Peppers Theatre o godzinie 12.30 ze swoimi czytelnikami spotka się Matthew Kelly, autor książki Finding Poland.

W Finding Poland Matthew Kelly tropi historię swojej rodziny, która pochodzi z Polski. Jest to częściowo pamiętnik, częściowo książka historyczna, a częściowo dziennik podróży. Jest to również dogłębna medytacja na temat doświadczenia przesiedlenia i wygnania i tego, jakim to może być wstrząsającym doświadczeniem.

Matthew Kelly urodził się w Plymouth w 1975 roku i większość dzieciństwa spędził w Devon. Studiował w Balliol College w Oxfordzie, gdzie również zrobił doktorat z historii Irlandii. Publikuje w London Review of Books. Wykłada na uniwerytecie w Southampton.

Dodaj komentarz