• 2010-06-30

Monumental Art

II edycja Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – odbędzie się gdańskiej Zaspie od 2 do 16 lipca 2010. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to Wolność w czasach kryzysu. Z tematem tym zmierzą się artyści z Chin, Niemiec, Włoch i Polski. W festiwalu udział wezmą malarze, którzy myślą nie tylko o sobie, ale także o tych, którzy będą „skazani” na oglądanie ich prac. Starają się więc nawiązywać do kontekstu miejsca, w którym malują i do różnych konwencji murales i graffiti, demokratycznie mieszając je ze sobą. Podczas Festiwalu będzie można oglądać także 3 ściany oraz wiatrołapy realizowane przez Gdańską Szkołę Muralu powołaną przez Rafała Roskowińskiego.

Murale 2009 - w trakcie pracy

Murale 2009 - w trakcie pracy

Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstając, dzielnica ta miała być ucieleśnieniem modernistycznych wizji doskonałego organizmu urbanistycznego. Zaplanowana na przylegających do morza terenach byłego lotniska, stwarzała architektom nieograniczone możliwości tworzenia. Rozdęty rozmach i budowlany pośpiech „dekady sukcesu” spowodowały jednak, że zamiast idealnym kompleksem mieszkalnym, Zaspa stała się betonowym mrowiskiem. Borykając się się z problemami charakterystycznymi dla tego typu skupisk, dzielnica stara się zmieniać swoje oblicze. Duża w tym zasługa różnych inicjatyw kulturalnych, które w odhumanizowanej materii blokowiska widzą wyzwanie. Właśnie takim działaniem jest Festiwal Monumental Art. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian bloków oraz oraz otwarte przestrzenie ale i są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł. Te już powstałe, są nową wizytówką Zaspy.

Murale 2009 - w trakcie pracy

Murale 2009 - w trakcie pracy

Festiwal Monumental Art jest imprezą cykliczną organizowaną do roku 2016. Jest jednym z wydarzeń towarzyszących kandydaturze Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poza wymiarem międzynarodowym jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. Co roku będą powstawać przynajmniej 4 obrazy ścienne w wybranej tematyce, które stworzą unikatową kolekcję łącząca murales z graffiti. Celem Festiwalu jest stworzenie w perspektywie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz.

Piotr Szwabe o festiwalu Monumental Art na gdańskiej Zaspie

Harmonogram prac:

  • 28-30 czerwca montowanie rusztowań
  • 30 czerwca -2 lipca przygotowanie ścian, czyszczenie gruntowanie
  • 2 lipca start prac
  • 16 lipca godz. 17.00 wernisaż

Dodaj komentarz