• 2010-06-30

17. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który do dnia dzisiejszego jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).

17. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”

17. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry

Archikatedra warszawska jest wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987r. mechaniczne organy. Ten duży 60-głosowy instrument jest przykładem wielkiego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej pojmowanej “ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki organowej i sakralnej o zasięgu międzynarodowym.

Usytuowana w sercu Starego Miasta Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela, której początki sięgają XIV w., jest miejscem skłaniającym do szczególnej refleksji. Świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Polski, takich jak zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja czy koronacje królów. W jej podziemiach spoczywają prochy wielu sławnych Polaków, m.in.: Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza, laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza, pianisty i Premiera Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Archikatedra św. Jana jest miejscem niezwykle ważnym dla Warszawy i Polski również ze względu na wkład do kultury muzycznej. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce. Z kościołem związani byli wybitni organiści i kompozytorzy polscy (Bartłomiej Pękiel, Mieczysław Surzyński, Stanisław Moniuszko) tworząc wielką tradycję muzyczną tego miejsca.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności z całego niemal świata, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (Przemysław Kapituła, Jerzy Erdman i Wojciech Szwejkowski) eksponowali twórczość polskich organistów-kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Program festiwalu:

4 lipca: Fabrice Pitrois (Francja)
11 lipca: Jean-Paul Imbert (Francja)
18 lipca: Ciricino Micheletto (Włochy)
25 lipca: Giampaolo Di Rosa (Portugalia/Włochy)
1 sierpnia: Massimo Andrea Verzilli (Włochy)
8 sierpnia: Przemysław Kapituła (Polska)
15 sierpnia: Piotr Rachoń (Polska)
22 sierpnia: Ennio Cominetti (Włochy)
29 sierpnia: Luca Ratti (Włochy)
5 września: Otto Maria Krämer (Niemcy)
12 września: Donato Cuzzato (Włochy)
19 września: Angelo Castaldo (Włochy)

Dodaj komentarz