• 2010-06-30

Ogrody Muzyczne 2010

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne będzie dedykowana przede wszystkim życiu i twórczości Fryderyka Chopina. W ramach Festiwalu odbędą się koncerty nadzwyczajne, pokazane zostaną premierowe i archiwalne filmy oraz spektakle inspirowane muzyką Chopina. Swoje recitale zaprezentują także uczestnicy XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tegorocznym gościem honorowym festiwalu jest Królestwo Belgii – część repertuaru filmowego poświęcona będzie zatem kulturze i sztuce Belgii. Widzowie będą też mieli okazję przypomnieć sobie największe hity poprzednich festiwali w cyklu Najlepsze z najlepszych, a najmłodsza publiczność, jak co roku, weźmie udział w Dziecięcych Ogrodach Muzycznych. Organizatorzy przygotowali blisko 40 koncertów i projekcji, spotkań z muzyką, filmem, operą i tańcem, które będą miały miejsce od 1 do 31 lipca na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.

Plakat festiwalu „Ogrody Muzyczne”

Plakat festiwalu „Ogrody Muzyczne”

Twórczość i życie Fryderyka Chopina zostaną przedstawione w programie filmowym oraz podczas koncertów. Zamysłem twórców festiwalu jest zilustrowanie życia artysty i opowiedzenie o poszczególnych jego etapach – od narodzin kompozytora w Żelazowej Woli, poprzez kolejne miejsca, z którymi był związany: Warszawę, Paryż, Majorkę, Nohant, Londyn, Edynburg, do śmierci w Paryżu. W cyklu Chopin, jego życie i muzyka szczególnie warte podkreślenia są dwa najnowsze filmy o kompozytorze. Już drugiego dnia festiwalu (2 lipca) odbędzie się pokaz filmu opowiadającego o unikatowych walorach twórczości artysty pt. Sztuka Chopina z udziałem wielkich pianistów: Garricka Ohlssona, Belli Dawidowicz, Piotra Anderszewskiego i Yuji Wanga. O tym, jak silnie muzyka Chopina jest obecna w twórczości dzisiejszych artystów, jak jest przyswajana, opowiadana i przetwarzana przez innych twórców, nie tylko pianistów, mówi kolejna nowość – film Efekt Chopina, w którym zobaczymy m.in. Maritę Albán Juárez, Leszka Możdżera, Kevina Kennera i Annę Marię Jopek (27 lipca). Przypomniane zostaną także pozycje już nieco zapomniane, takie jak: Legendy i nadzieje. Historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Preludium sławy, Jestem w Palmie, Ostatnia podroż, Serce Chopina czy Błękitna nuta.

Uzupełnieniem tych prezentacji będą spotkania z wielkimi wykonawcami muzyki Chopina: Arturem Rubinsteinem (film Pamięci Artura Rubinsteina – znakomity portret artysty z udziałem m.in. jego syna w roli dyrygenta i narratora) czy Krystianem Zimermanem – pokazany zostanie jego jedyny recital chopinowski, nagrany za granicą (swoich polskich wykonań pianista nie uznaje). Przypomniana też będzie postać laureata I nagrody w Konkursie Chopinowskim w 1955 roku – Adama Harasiewicza, oraz znakomite wykonania Marthy Argerich i Lang Langa – jednego z najlepszych pianistów naszych czasów.
Podczas koncertów odbywających się w ramach poniedziałkowego cyklu Fortepian 200 lat później usłyszymy współczesnych pianistów z Japonii – Aki Takahashi, Hiszpanii – Alberto Rosado, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Francji – Jay Gottlieb oraz Holandii – Ralph van Raat, którzy zaprezentują programy zawierające utwory dwudziestowiecznych oraz współczesnych kompozytorów, kontynuujących tradycje chopinowskiego warsztatu muzycznego.

Przygotowane zostały też cztery wyjątkowe wydarzenia nadzwyczajne – Plamy na słońcu. El Derwid, czyli piosenki Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera, recital brytyjskiej pianistki Joanny MacGregor, koncert zespołu Camerata Silesia, pod dyrekcją Anny Szostak, z aranżacjami wokalnymi utworów Fryderyka Chopina oraz dwoma nowymi utworami Zygmunta Krauze i Régisa Campo, dla których inspiracją był polski romantyk. Natomiast na zakończenie festiwalu zapraszamy na koncert Sergeya Kasprova, który wykona utwory Domenico Scarlattiego, Rameau-Godowskiego i Fryderyka Chopina.

W trakcie niedzielnego cyklu Popołudnia z Chopinem publiczność będzie miała okazję, poza gmachem Filharmonii Narodowej, poznać i usłyszeć w ich recitalach sześciu uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Joannę Różewską, Pawła Wakarecy, Marka Brachę, Jacka Kortusa, Marie Kiyone i Gracjana Szymczaka.

Ważnym elementem tegorocznego Festiwalu będą projekcje filmowe prezentujące muzykę i kulturę Belgii, która rozpoczyna 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej. W programie koncertu inauguracyjnego, powiązanego z Międzynarodowym Konkursem Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, znajdą się m.in. utwory Césara Francka, Grażyny Bacewicz i Michała Spisaka. Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus poprowadzi Robert Groslot, a jako solistka wystąpi Joanna Kurkowicz, która wykona Koncert skrzypcowy nr 7 Grażyny Bacewicz. Pokazane zostaną też filmy prezentujące ikony belgijskiej kultury: Jacques’a Brela – znakomitego kompozytora, barda, aktora i piosenkarza, Tootsa Thielemansa – prawdziwą legendę jazzu, Annę Teresę De Keersmaeker – nazywaną królową tańca współczesnego Belgii i jej zespół: Rosas oraz René Magritte’a – najsłynniejszego malarza belgijskiego naszych czasów, wybitnego przedstawiciela surrealizmu. Miłośników opery zapraszamy 18 lipca na polską premierę Don Kichota z José van Damem – najznakomitszym belgijskim śpiewakiem, w reżyserii Laurent Pelly i pod batutą Marca Minkowskiego, tworzących jeden z najlepszych tandemów twórczych w Europie.

W festiwalowym cyklu Najlepsze z najlepszych zaprezentowane zostaną przeboje poprzednich edycji Ogrodów, projekcje uwielbiane przez publiczność, która zawsze szczelnie wypełniała festiwalowy namiot. Pokażemy m.in. operę Król Edyp Igora Strawińskiego, napisaną do libretta Jeana Cocteau; trzy niezwykłe inscenizacje Traviaty – z Metropolitan Opera (reżyseria: Franco Zeffirelli, wykonawcy: Teresa Stratas, Placido Domingo), z Opery Paryskiej (wykonawcy: Eteri Gvazava, José Cura) oraz z Festiwalu w Salzburgu (wykonawcy: Anna Netrebko, Roberto Villazón). Będzie można zobaczyć również m.in. koncert Pavarotti i przyjaciele z udziałem takich gwiazd jak Eric Clapton, Elton John, Sting, Bono, Andrea Bocelli, Sheryl Crow, Celine Dion i Jon Bon Jovi oraz niezwykłe Jezioro łabędzie w reżyserii i choreografii Matthew Bourne’a w wykonaniu baletu męskiego. Pod koniec Festiwalu zapraszamy na projekcję spektaklu tanecznego Taniec dla życia z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta i zespołu Queen, w choreografii Maurice’a Béjarta.

Jak każdego roku dla najmłodszych zostały przygotowane Dziecięce Ogrody Muzyczne. Zapraszamy na dwa dwuczęściowe cykle poświęcone również Chopinowi. Spotkania zatytułowane Chopin – dzieciństwo i młodość (8 i 22 lipca) oraz Chopin – geniusz i sława (15 i 29 lipca) to barwne opowieści ilustrowane wyświetlanymi na ekranie obrazami przedstawiającymi życie i muzykę Fryderyka Chopina. Dzieci staną się wykonawcami, a także wezmą udział w licznych konkursach i zabawach muzycznych. W roli prowadzących wystąpią pianistka i kompozytorka Irina Bogdanovich oraz aktor Maciej Gąsiorek.

Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 10 lat. W tym czasie stał się największym, letnim salonem muzycznym Warszawy i jedynym tego typu wydarzeniem w stolicy. W swojej dotychczasowej historii zgromadził około 350 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego, na którym odbywają się w specjalnym namiocie koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy mogącą pomieścić jednorazowo około 1200 osób. Co roku podczas Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń – koncertów, projekcji audiowizualnych oper, baletów oraz filmów dotyczących sztuki i kultury. Na bogaty program festiwalu składają się także koncerty muzyki XX i XXI wieku oraz specjalne wydarzenia, w których biorą udział znane orkiestry symfoniczne, chóry i zespoły. Ponadto w każdy czwartkowy poranek lipca odbywają się projekcje i warsztaty skierowane do najmłodszych.

Organizatorzy Festiwalu: Fundacja Ogrody Muzyczne, Stołeczna Estrada, Zamek Królewski w Warszawie. Współorganizator: Sinfonia Iuventus

10. Ogrody Muzyczne
1-31 lipca 2010
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz