• 2010-06-29

Spotkanie z Fantą Konate

3 lipca 2010 roku o godzinie 14.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się  spotkanie z afrykańską śpiewaczką i tancerką, Fantą Konate, córką Famoudou Konate, legendarnego mistrza bębnów afrykańskich.

Fanta Konate

Fanta Konate

Urodzona we wsi Sangbarala w regionie Hamanah w Gwinei w Afryce Zachodniej od najmłodszych lat obcowała z muzyką i tańcem ludu Malinke, spadkobierców i kontynuatorów bogatej tradycji legendarnego Królestwa Mandingue.

Fanta Konate w ciągu swojej kariery w Gwinei występowała w różnych baletach (była czołową tancerką i choreografką w balecie Fareta uznanym swego czasu za najlepszy prywatny balet w kraju), wystąpiła na płycie Famoudou Konate Rhythms and Songs from Guinea.

Od 2001 roku mieszka na stałe w Brazylii, gdzie naucza tańca i występuje z grupą Djembedon. W 2007 roku Fanta Konate i geniusz djembe młodej generacji, Petit Mamady Keita, uwieczniony jako dziecko w legendarnym filmie Djembefola, nagrali wspólnie znakomicie przyjęty album Djubafedea.

W trakcie spotkania Fanta opowie o historii tańca afrykańskiego, jego znaczeniu w kulturze Afryki Zachodniej i sytuacji współczesnej kobiety w Afryce.

Spotkanie z Fantą Konate rozpoczyna cykl tematycznych spotkań Kręgu Przyjaciół Sztuki, inicjatywy zorganizowanej w ramach projektu Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów. W cyklu tym planowanych jest wiele spotkań z twórcami z różnych dziedzin sztuki: plastyki, teatru, muzyki, fotografii, rzemiosła artystycznego czy filmu.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz