• 2010-06-29

Ekoglass Festiwal 2009 we Wrocławiu

30 czerwca 2010 roku o godzinie 17.00 we Wrocławiu w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się wernisaż Wystawy II Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2009.

W dniach 3-11 lipca 2009 roku w Szklarskiej Porębie – historycznym ośrodku hutnictwa szkła, odbył się Międzynarodowy II Dolnośląski Plener Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2009. Jest on efektem współpracy polsko-czeskiej. W tym roku do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni artyści ze Słowacji. Było to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla samych twórców, ale także dla wszystkich, którzy chcieli poznać tajniki produkcji szkła.

Artyści na co dzień wykorzystujący w swoich pracach rozmaite sposoby obróbki szkła tym razem skupili się na technikach hutniczych. Sprzyjał temu niemalże alchemiczny, tajemniczy klimat panujący na tegorocznym Ekoglass Festiwal. Innym ważnym aspektem festiwalu był jego proekologiczny charakter. Do wyrobu szklanych obiektów użyto bowiem odpadów i tzw. stłuczki szklanej, a także przyjaznych dla środowiska pieców do wytopu szkła.

Prace były wykonywane w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie oraz w piechowickiej hucie Szkła Kryształowego Julia. Również dawna, przez dziesiątki lat nieczynna, niegdyś najwyżej położona huta Carlsthal, obecnie stacja turystyczna Orle, w górach Izerskich ponownie buchnęła żarem i gorącem hutniczego pieca. Efekty pracy 13 artystów będzie można podziwiać na poplenerowej wystawie, na którą serdecznie zapraszamy.

Wystawa ta jest również zapowiedzią kolejnej edycji Festiwalu Ekoglass, która odbędzie się w lipcu 2010 roku w Szklarskiej Porębie i w Desnej (Czechy). Do udziału w Festiwalu ponownie zostaną zaproszeni goście ze Słowacji.

Artyści:

Z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, Karolina Spiak

z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Jíři Suhájek, Oldřich Pliva

ze Słowacji: Patrik Illo i Martin Muranica.

Wystawa II Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2009
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21
30 czerwca-26 lipca 2010 roku

Dodaj komentarz