• 2010-06-29

Czytanki dla robotników sztuki – Potencjał porażki

1 lipca 2010 roku o godzinie 18.00 w Warszawie odbędzie się dyskusja z cyklu Czytanki dla robotników sztuki Potencjał porażki/ The potential of failures. Dyskusje poprowadzi Joanna Erbel oraz gość specjalny Jon Brunberg.

Będzie to rozmowa o przyszłej formie wspólnoty,  społecznych utopiach, wizji społeczeństwa jako skończonej całości. Niemożliwość realizacji postulatu idealnej całości podważa wiarą w słuszność ideałów, które leżały u jej podłoża. Znany argument wysuwany przeciwko zwolennikom komunizmu stwierdza, że ideały były dobre tylko zawiodła praktyka. W czasie Czytanek to zdanie będzie potraktowane nie jako normatywna ocenę, ale opis rzeczywistości społecznej.

Poddająć tym samym pod dyskusję koncepcję społeczeństwa jako asemblażu, który składa się z elementów tworzących całość, która nie jest logicznie konieczna, ale kontyngetnie obowiązująca. Będzie można spojrzeć na porażki społecznych projektów, jako punkty konieczne dla przejścia do innego układu elementu, które nie tylko są ciekawe poznawczo, ale również zawierają potencjalność transgresywnego działania.

Czytanki dla robotników sztuki to cykl seminariów w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy 2010. To nawiązanie do tradycji otwartych uniwersytetów, artystycznych grup samokształceniowych i wolnej edukacji.

Fundacja Bęc Zmiana
Knot na Ursynowie, Kopa Cwila, Warszawa, mokotowska 65/7
1 lipca 2010 roku o godzinie 18.00

Dodaj komentarz