• 2010-06-28

XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Do 10 lipca 2010 roku w Bytomiu potrwa XVII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. W poniedziałek 28 czerwca od rana potrwają Warsztaty Tańca Współczesnego – największe w Polsce warsztaty – 40 tancerzy – pedagogów z 5 kontynentów, 40 technik tańca, ponad 350 uczestników.

godz. 19.30 – spektakl scena główna Śląskiego Teatru Tańca
YOSSI BERG&ODED GRAF (IZRAEL / ISRAEL)

Most of the day I’m out

Spektakl wygrał pierwszą nagrodę w konkursie choreograficznym Competition for Choreographers in Hanover, a także uzyskał Nagrode Izraelskiego Ministerstwa Kultury. Prezentowany był w Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Holandii, Belgii, Szwecji, Grecji, Włoszech, Litwie i Izraelu. Był również prezentowany przez międzynarodowe zespoły tańca, w tym Tanztheater Osnabruck w Niemczech i Introdans Dance Company w Holandii.

Zwyczajne gesty i energiczne ruchy są rozbierane i rekonstruowane w duecie gdzie dwaj mężczyźni prowadzą dialog. W swoich ograniczonych środkach komunikują się przez szybkie, czasami niespodziewane ruchy rąk. Obustronne napięcie prowadzi do stworzenia momentów które są oryginalne i wypełnione zaskakujacym humorem.

Mechanical trio in a hot country

Yossi i Oded zostali nazwani choreographer to watch – choreografami na których warto zwrócić uwagę. Ten tytuł został nadany im przez magazyn taneczny Ballet Tanz jako wyróżnienie za spektakl Mechanical trio in a hot country. Spektakl był prezentowany w Izraelu i Europie. Gdzieś w nieokreślonej przestrzeni znajduje się emocjonalne więzienie, dwaj mężczyźni i kobieta. Spotykają się w pracy. Krok po kroku ich świadomość zanika, tracą spontaniczność, ich pragnienia upodabniają się. Stają się działającą ludzką maszyną. Czy uda się im powrócić do prostego człowieczeństwa?

Yossi i Oded są niezrzeszonymi tancerzami/choreografami, których współpraca rozpoczęła się w 2005 roku. Duet tworzy i występuje na całym świecie, wygrywając międzynarodowe konkursy choreograficzne m.in. w Niemczech, Hiszpanii czy Danii. Liczne choreografie tworzyli dla grup tanecznych czy festiwali z Japonii, USA, Hiszpanii, Niemiec, Tajwanu, Litwy, Finlandii, Luksemburgu, Polski, Czech, Szwecji, Chorwacji, Danii, Włoch, Holandii, Portugalii oraz Grecji. Ich spektakl Heroes został okrzyknięty przez krytyków jednym z pięciu najlepszych wydarzeń tanecznych w Izraelu. W zeszłym roku magazyn taneczny Ballet Tanz nazwał ich – choreografami, których warto bacznie obserwować. W 2008 zostali wybrani do programu Movement Research w Nowym Jorku oraz do projektu Artist Village w Taipei. Zostali zaproszeni przez Teatr Tanzplan – Drezden oraz Dansescenen w Kopenhadze do stworzenia nowych prac w sezonie 2009 – 2010.

g. 21.30 – spektakl Scena w Elektrociepłownia Szombierki
DANCE BRIDGE / TANECZNY MOST
SAMOVARTEATERET (Norwegia/Noway) & ŚLĄSKI TEATR TAŃCA (Polska/Poland)
Laka La Mnija. In the process of half of sth

Projekt Taneczny Most realizowany jest z inicjatywy Śląskiego Teatru Tańca przy współpracy z Samovarteateret z Kirkenes w Norwegii oraz Iceland Dance Company i Association of the Independent Theatres in Iceland z Reykjaviku na Islandii. Projekt ten współfinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Współpraca partnerów w ramach projektu polega na wspólnej realizacji spektakli w Polsce, Norwegii i na Islandii, organizacji warsztatów tańca I projektów społecznych.Zrealizowane w trakcie projektu spektakle zaprezentowane zostaną na festiwalach o randze międzynarodowej.

W ramach międzynarodowego projektu Dance Bridge 2010 został przygotowany performance Laka la Mnija, w choreografi Bente S. Andersen (Norwegia) oraz Anny Piotrowskiej (Polska).

Premiera odbędzie się w dniu 28 czerwca 2010 roku w Bytomiu w przestrzeni Elektrociepłowni Szombierki.

Śląski Teatr Tańca
ul. Żeromskiego 27
41-902 Bytom

Dodaj komentarz