• 2010-06-28

MADE IN POLAND – kolekcja muzyki polskiej na 8. Festiwalu Sacrum Profanum

W dniach od 12 do 18 września 2010 roku w Krakowie odbędzie się 8. edycja Festiwalu Sacrum Profanum, na której organizatorzy przedstawią artystyczny crȇme de la crȇme rodzimej muzyki współczesnej.

sacrum-profanum-2010

8. Festiwal Sacrum Profanum

Made in Poland – Kolekcja Muzyki Polskiej to wspólne przedsięwzięcie artystyczne festiwalu Sacrum Profanum, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, które ma na celu promocję polskiej muzyki współczesnej w kraju i zagranicą oraz kreację nowych wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Zakrojony na trzy lata projekt w 2010 roku obejmie: prezentację wybranych kompozycji współczesnych na scenie krakowskiego festiwalu w nietuzinkowych wykonaniach, ich rejestrację i wydanie w formie płytowej.

Podczas tegorocznej odsłony Made in Poland – Kolekcja Muzyki Polskiej zabrzmią utwory, które dadzą możliwie pełny obraz stylistyczny rodzimej muzyki ostatnich dziesięcioleci. Formacja Asko | Schönberg wykona Kleines Requiem für eine Polka Henryka Mikołaja Góreckiego – dzieło, które zostało w 1993 roku dla niderlandzkiego zespołu napisane. Francuski Ensemble Intercontemporain zagra Łańcuch 1 Witolda Lutosławskiego, hołubionego w świecie klasyka XX wieku, któremu bliska była kolorystyczna wrażliwość impresjonistów znad Sekwany. Wprawiony w estetyce crossover Ensemble Modern zabawi się ukrytymi w 3 dla 13 Pawła Mykietyna motywami wyjętymi z partytur wiedeńskich klasyków.

Radykalny sonorystyczny Quartetto per archi Krzysztofa Pendereckiego zagrają artyści musikFabrik. Z Appendix Pawła Szymańskiego, kultowego twórcy średniego pokolenia, któremu frajdę sprawiają postmodernistyczne flirty z przeszłością, zmierzy się London Sinfonietta. Grający z niemiecką precyzją Ensemble Recherche przypomni zaś publiczności Fantasmagorię Kazimierza Serockiego, genialne dzieło twórcy niesłusznie rzadko grywanego. A na koniec w wykonaniu austriackiej grupy Klangforum Wien zabrzmi Cascando Agaty Zubel, jedna z najciekawszych partytur ostatnich lat, oczywiście z kompozytorką w partii solowej.

Narodowy Instytut Audiowizualny zlecił rejestrację wszystkich polskich utworów w technologii HD i 3D. Realizacji tego projektu podjęła się wybitna reżyserka młodego pokolenia – Kasia Adamik. Po festiwalu materiał zostanie wydany (w postaci dwupłytowego albumu CD/SACD i jednopłytowego DVD/Blue-ray) przez jedną z wiodących wytwórni europejskich specjalizujących się w muzyce współczesnej. Wykonania utworów polskich będą uzupełnieniem nordyckiego programu tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.

W przyszłym roku wraz z Instytutem Książki świętować będziemy muzycznie jubileusz stulecia urodzin Czesława Miłosza. Nowe utwory zgodzili się napisać Agata Zubel, Paweł Mykietyn i Paweł Szymański, a więc najgorętsze nazwiska polskiej sceny kompozytorskiej. Rok 2012 to z kolei celebracja dziesiątej edycji festiwalu Sacrum Profanum i wielkie święto muzyki polskiej. Głównym bohaterem będzie Krzysztof Penderecki, a jednym z najciekawszych wydarzeń konfrontacja twórców muzyki nurtu akademickiego z działaniami artystów z kręgów muzyki alternatywnej i elektronicznej.

Dodaj komentarz