Listy do brata spadną na Kraków w niedzielę

27 czerwca 2010 roku w Krakowie odbędzie się niezwykły finał 2. ArtBoom Tauron Festivalu – zrealizowany zostanie projekt Listy do brata Grzegorza Drozda. Samolot wystartuje z lotniska o godz. 11.00 i nad krakowskim Rynkiem Głównym powinien pojawić się ok. godz. 11.30.

Listy do brata Grzegorza Drozda to jeden z kluczowych projektów trwającego w Krakowie 2. Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival. Artysta rozesłał do zakładów karnych w całej Polsce zaproszenie dla więźniarek i więźniów, aby napisali listy – listy do nas, do anonimowego tłumu. Impuls dany przez Drozda stał się okazją do przekazania prywatnych, bolesnych, czasem bardzo intymnych treści. Dramatycznie utrudniony, czy wręcz niechciany z powodu odbywania wyroku, kontakt z rodziną i bliskimi, staje się dla ludzi izolowanych ogromną tragedią. Niecodzienna korespondencja, która powstaje od miesięcy w ramach projektu Listy do brata, zostanie też w niecodzienny sposób rozesłana: nad centrum Krakowa, we czwartek (24 czerwca) popołudniu (między godz. 15-16) pojawi się samolot. W jednej chwili wydostanie się niego milion wirujących listów. Nad miastem uniesie się biała chmura, powoli opadająca na ziemię.

ArtBoom Tauron Festival, którego którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Co ważne – prezentujący tę sztukę w przestrzeni miejskiej. Podczas pierwszej edycji Festiwalu w Krakowie swoje prace zaprezentowali najciekawsi współcześni twórcy m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia i Grupa Tworzywo. W tym roku podczas festiwalu swoje prace prezentują: Gustav Metzger, Guy Ben-Ner, Kerim Seiler, Siergiej Szabochin, grupa Raumlaborberlin, Cezary Bodzianowski, Robert Kuśmirowski, Maciej Kurak, Janek Simon, Kobas Laksa i Grzegorz Drozd. Przygotowano także pokazów filmów m.in. Joan Jonas, Matthew Barneya i Nam June Paika, a gościem specjalnym Festiwalu jest Barbara London – kuratorka nowych mediów i twórca kolekcji video w nowojorskim Museum of Modern Art (MOMA). Sponsorem tytularnym festiwalu jest Tauron Polska Energia SA. Więcej o festiwalu: www.artboomfestival.pl

Dodaj komentarz