• 2010-06-25

Krzysztof Miękus – Great Island

9 lipca 2010 roku o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Krzysztofa Miękusa Great Island. Projekt dotyka współczesnego nomadyzmu i migracji. Na wystawie prezentowane są fotografie oraz zsynchronizowana instalacja wideo.

Fot. Krzysztof Miękus

Fot. Krzysztof Miękus

Tytułowa Great Island to nazwa wyspy, na której mieści się Cobh – niewielkie portowe miasteczko na południu Irlandii, z którego w ciągu 100 lat (od 1850 do 1950 roku) wypłynęło 2,5 miliona Irlandczyków szukających lepszego życia za oceanem. W wyniku głodu i emigracji, populacja Irlandii zmniejszyła się z 8 do 4 milionów. Cobh – będące w świadomości Irlandczyków synonimem emigracji – stało się jednak w latach 2004 – 2009 przystanią do której przyjeżdżali Polacy w poszukiwaniu pracy i dobrobytu.

Celem projektu jest przyjrzenie się pamięci polskich emigrantów mieszkających w Irlandii. Pokolenie, które w ostatnich latach wyjechało by pracować na wyspach brytyjskich i na zielonej wyspie jest pierwszym w polskiej historii, które całkowicie legalnie opuściło kraj, by szukać lepszego życia gdzie indziej, z gwarancją, że w każdej chwili mogą też bezpiecznie powrócić. Artysta w procesie rozmów z bohaterami próbował dociec, jakie zabarwienie emocjonalne mają ich wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Polsce. Te wspomnienia zarejestrowane kamerą wideo są skonfrontowane ze zdjęciami konkretnych miejsc, o których rozmówcy wspominają w swoich wypowiedziach.

Wystawa wykorzystuje elementy badania socjologicznego, ale jednocześnie ucieka od czysto dokumentalnej konwencji. Fotograficzne tropy i narracyjne ciągi tworzą formę otwartą, wymagającą od widza rozwinięcia.

Projekt Great Island jest częścią artystyczno-badawczego projektu MITTEL poświęconego współczesnej mitologii Europy środkowej.

Krzysztof Miękus (Ur. w 1975 roku) fotograf, kurator wystaw, dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w Instytucie Filozofii), Szkoły Reportażu Collegium Civitas oraz Studium Fotografii ZPAF. W latach 2000 – 2006 współpracował z miesięcznikiem Pozytyw jak również Yours Gallery w Warszawie. W 2007 roku był kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Transfotografia w Trójmieście. Obecnie pracuje jako kurator i artysta niezależny. Wykłada historię fotografii w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Współpracuje z festiwalami fotografii (Rencontres de la Photographie w Arles, Miesiąc Fotografii w Krakowie), międzynarodowymi konkursami (między innymi KTR, CEE PhotoFund).

Zajmuje się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej. Współautor (wraz z Adamem Leszczyńskim) książki-reportażu Naznaczeni – Afryka i AIDS dotyczącej problemu HIV/ AIDS w Afryce (wydawnictwo Trio, Warszawa 2003). W 2006 roku brał udział w publikacji i wystawie Małopolska – Fotografie na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europe-Asia Foundation, Visegrad Fund, fundacji Pro Helvetia. Krzysztof Miękus jest tegorocznym laureatem Stypendium dla twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
(09.07.2010-22.08.2010); wernisaż 09.07.2010 godz. 18.00
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego.
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Gdańska Galeria Fotografii

ul. Grobla I 8/11, 80-834 Gdańsk

Dodaj komentarz