• 2010-06-24

IX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF

W poniedziałek 28 czerwca 2010 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie odbędzie się wernisaż IX Dorocznej Wystawy Studium Fotografii ZPAF, najstarszej i najpopularniejszej szkoły fotograficznej w Warszawie. Wśród ponad 200 prac studentów pierwszego i drugiego roku pokazuje przekrój przez problemy i zadania fotograficzne, realizowane w Studium w ciągu ostatniego roku.

Fot. Ewelina Muc

Fot. Ewelina Muc

Wystawa prezentuje fotografie zróżnicowane tematycznie i technicznie. Pierwszy rok to głównie klasyczna fotografia czarno-biała, a także zdjęcia wykonane w technice bezkamerowej jak heliografia i luksografia.

Drugi rok to przede wszystkim praca pod okiem mistrzów realizowana w pracowniach autorskich Andrzeja Zygmuntowicza, Magdy Hueckel, Pawła Żaka, Jowity Mormul, Mikołaja Grynberga i Basi Sokołowskiej. Fotografie uczestników drugiego roku to niebanalne fotografie zrealizowane w szerokim spektrum technik – w tym prezentacje multimedialne i książka artystyczna.

Fot. Piotr Kozłowski

Kuratorka wystawy – Anna Wolska, pracując nad wyborem zdjęć do wystawy dodaje, iż niezmiennym kluczem do sukcesu jest m.in. umiejętność patrzenia, spostrzegania i świadomego wyboru motywu, poparta wiedzą i doświadczeniami wcześniejszych pokoleń. Tylko w ten sposób mogą powstać prace, które rozbudzą emocje w widzach i krytykach, o których można będzie powiedzieć coś więcej niż tylko, że są ładne.

 

Na tej wystawie można właśnie zauważyć, jak dzięki grupie najlepszych pedagogów należących do czołówki polskich fotografów, w procesie edukacji z niedzielnego pstrykacza powstaje świadomy siebie twórca, który robiąc zdjęcia staje się wrażliwym kolekcjonerem świata, jak zwykła mawiać Susan Sontag.

IX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż 28.06. godz. 18.00
Wystawa czynna do 17 lipca, codziennie 12.00-18.00

Dodaj komentarz