• 2010-06-19

Fotografia Tomasza Oleksego w Nowym Sączu

22 czerwca 2010 roku o godzinie 19.00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Oleksego poświęconą portretowi, czyli jednemu z najstarszych motywów przekazu wizualnego.

Prace na tej ekspozycji wymykają się stosowanym zwykle schematom i konwencjom tego gatunku. Ujmując temat z nieco innej strony i często dematerializując samego modela, artysta stawia nieco przewrotnie pytanie o naszą tożsamość oraz konteksty przestrzeni, którą tworzymy. A sam Tomasz Oleksy mówi: Nasze doświadczenia, zakodowane obrazy, sposób odczuwania otaczającej Nas przestrzeni potrafią układać nowe życie dla fotografii. Każdy odbiorca, do którego kierujemy obraz fotograficzny, będzie widział coś innego. Nie sposób tworzyć obiektywne fotografie, w obrazie jest i musi zawierać się twórca. W całym szeregu elementów tworzących portret, najbardziej czytelne może okazać się to co jest niewidzialne.

Tomasz Oleksy, urodzony w 1979 roku w Tychach. Jego historia z fotografią rozpoczęła się dziesięć lat temu, kiedy to pierwsze lekcje dostawał od fotoreporterów tyskiego oddziału Gazety Wyborczej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej ze specjalnością – fotografia. Dyplom w pracowni dr. hab. Krzysztofa J. Baranowskiego z cyklem fotografii dotyczących autoportretu przestrzeni. Od 2004 roku mieszka oraz pracuje w okolicach Nowego Sącza. Od dwóch lat realizuje fotografie w pełni świadom ich obrazu.

Dodaj komentarz