• 2010-06-16

Wernisaż wystawy Andrzeja Dłużniewskiego

17 czerwca 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Dłużniewskiego. Na wystawie będzie można obejrzeć prace Andrzeja Dłużniewskiego wykonane za pomocą rozmaitych mediów, jakimi się on posługuje, jak choćby jego pierwszy obiekt Globus Europy z 1971 roku, aż po najnowsze, nie pokazywane dotąd obrazy na płótnie.

Praca Andrzeja Dłużniewskiego

Praca Andrzeja Dłużniewskiego

Twórczość Andrzeja Dłużniewskiego nie wpisuje się w żadną systematykę, zarówno ze względu na swą formę, jak i zajmujące artystę problemy. Andrzej Dłużniewski otrzymał dyplom w pracowni rzeźby warszawskiej ASP, ale nazwanie go rzeźbiarzem byłoby niewystarczające. Sama praca dyplomowa nie była rzeźbą, a raczej działaniem i jego dokumentacją. Dłużniewski tworzył różnego rodzaju formy na powierzchni suchego piasku i fotografował je. Był to bardzo kontrowersyjny dyplom w owym czasie, przyjęty po burzliwych dyskusjach w komisji. Dłużniewski posługuje się rozmaitymi mediami, tworzy rysunki, fotografie, obiekty, rzeźby, obrazy. Poza warstwą wizualną jego prace mają jeszcze wiele innych, wymagają od widza zaangażowania, pobudzają do refleksji, dają wiele możliwości interpretacji.

Andrzej Dłużniewski bywa kojarzony z konceptualizmem, ale sam protestuje przeciwko zaliczaniu jego sztuki do tego nurtu. Jego prace nie są wynikiem czystej intelektualnej kalkulacji, często powstają w konsekwencji przypadku, związane są z jego życiem i samym procesem tworzenia. Odnoszą się do zagadnień filozofii, kultury, języka i samej sztuki. Dłużniewski szczególnie interesuje się pojęciami, rolą języka w pojmowaniu świata. Wiele prac odnosi się także do różnic w postrzeganiu zjawisk jako należących do rodzaju męskiego lub żeńskiego, posługuje się własnym systemem kolorów dla oznaczania rodzajów, w którym męskiemu odpowiada kolor czerwony, żeńskiemu – niebieski, a nijakiemu – zielony.

Praca Andrzeja Dłużniewskiego

Praca Andrzeja Dłużniewskiego

Dłużniewski ma własny, bardzo poważny sposób pojmowania sztuki. Mówi między innymi: Sztuka w moim przekonaniu ma inne zadanie niż reagować na rzeczywistość. To rzeczywistość winna reagować na sztukę. Pomimo tego, jego prace często są dowcipne lub przypominają zagadki, łamigłówki pobudzające widza do zastanowienia. W 1997 roku artysta uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił wzrok. Do tego też nawiązuje tytuł wystawy przed/po. Pomimo tego nadal tworzy (najczęściej z pomocą żony, Emilii Dłużniewskiej) i prowadzi zajęcia w ASP w Warszawie.

Andrzej Dłużniewski urodził się w 1939 roku w Poznaniu. W latach 1958-1960 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, a w latach 1960-1961 jako wolny słuchacz uczęszczał na wykłady na Wydziale Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1961 roku podjął pracę jako rekwizytor i inspicjent w Telewizji Polskiej, a następnie jako młodszy redaktor. W latach 1962 – 1968 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni Mariana Wnuka i w Pracowni Projektowania Brył i Płaszczyzn Oskara Hansena. Po paru latach podejmuje pracę pedagogiczną: od 1970 r. na wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP i w latach 1971-1973 na PWSSP w Łodzi (od 1991 r. profesor rodzimej uczelni).W latach 1980-1993 z żoną Emilią Małgorzatą prowadzą galerię w mieszkaniu na ul. Piwnej 20/26, która staje się ważnym miejscem spotkań artystycznych (m.in. prezentacje ruchu Fluxus). Dłużniewski mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać od 18 czerwca do 17 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 19.00, w sobotę 11.00 – 15.00.

Dodaj komentarz